Doğal Ekmek

  • Aydın Gazete
  • 23 Mayıs 2011
  • 0

Malzemeler


Mutfak:Türk

Süre:&0 Dak.

2½ bardak beyaz un

1 portakal büyüklüğünde (175 gm) eski hamur*, ılık

¾ tatlı kaşığı tuz

1 bardak su, ısıtılıp parmak dayanana kadar ılıtılmış

Yapılışı


Elde Yapılışı:

1. Eğer elle yapıyorsanız unu ve tuzu bir kapta karıştırın. Suyu ve eski hamuru karışıma ilave edip 10 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışması için yoğurma süresi 5 dakika daha uzatılabilir. Hamurunuz yumuşak ama biraz yapışık olabilir. Dinlendikçe biraz daha kolay çalışılacak bir kıvama gelir.

2. Eğer mikser ile yapıyorsanız mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu ve tuzu mikser kabına alın. Suyu ve eski hamuru karışıma ilave edip 5 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışması için yoğurma süresi 5 dakika daha uzatılabilir. Hamurunuz yumuşak ama biraz yapışık olabilir. Dinlendikçe biraz daha kolay çalışılacak bir kıvama gelir.

n
3. Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 4-5 saat evin en sıcak yerinde bekletin. Hamurunuzun hacmi bu sürede 2 katına çıkmalı.

4. Hamuru mutfak tezgahı üzerine alıp elinizi gerektikçe unlayarak 10 dakika daha yoğurun.

5. Hamuru düzgün bir beze haline getirin. İyice unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 2 saat daha kabarması için bekletin.

6. Mayalanmış ekmeğin üzerine keskin bir bıçakla derince bir kare çizin veya 3 derince çizik atın.

7. Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının tabanına arka köşeye yerleştirin.

8. Üzerine un serpip önceden ısıtılmış 225 derece fırında yaklaşık 10 dakika pişirip ısıyı 200 dereceye düşürüp 20-25 dakika daha pişirin.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar