Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

  • Aydın Gazete
  • 8 Mayıs 2011
  • 0

Malzemeler


Mutfak:Türk

Süre:

1,5 bardak beyaz un

1 bardak ekşi maya

Yarım bardak çavdar unu

2 çorba kaşığı yulaf unu

2 çorba kaşığı mısır unu

1 silme tatlı kaşığı tuz

Yarım bardak su

Yapılışı


*Elde Yapılışı:

1. Eğer ekşimayanız buzdolabından çıktıysa, yarım saat bekletip oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Eğer, üstünde sıvı birikmişse iyice karıştırın.

2. Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.

3. Eğer elle yapıyorsanız ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve tuzu geniş bir kapta karıştırıp 10 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave
edebilirsiniz.

4. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra ekşimayayı, geri kalan unları, suyu ve tuzu mikser kabına alın. 5 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.

5. Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 4-5 saat oda sıcaklığında bekletin. Hamurun hacmi bu süre sonunda 2 katına çıkmış olmalıdır.

6. Hamuru unlanmış mutfak tezgahı üzerinde, fazla yoğurmadan yuvarlayarak büyük bir beze haline getirin. Unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 1 saat daha ikinci mayalama için bekletin.

7. Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının arka köşesine uygun bir yere yerleştirin.

8. Ekmeğinizin üzerine keskin bir bıçakla birbirine paralel, derince üç çizik atın.

9. Üzerine un serpip önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü
iyice kızarana kadar pişirin.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar