Paça

  • Aydın Gazete
  • 16 Eylül 2017
  • 0

Malzemeler


8 adet keçi ön ayağı

1 baş soğan

3 diş sarmısak

1/2 limon suyu

Tuz,karabiber

TERBİYE:

4-5 yumurta sarısı

5-6 diş sarmısak

2 limon

2 çorba kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı un

1 çay fincanı sirke

Toz kırmızı biber

Yapılışı


Keçinin ön ayaklarının iki tırnak arasını, bıçağın eni kadar yarıp, varsa aradaki kıl torbasını da çıkartarak, tırnağını kesin. Alevli ateşte tüylerini alazlayın; akar suda yıkayın.

Birtencere içinde bol suda ateşe koyun. Su ısınınca ocaktan alın, ayakları sudan çıkartıp, bir bıçakla dikkatle kazıyın. Tırnak aralarındaki fazlalıkları çıkardıktan sonra, ayak kemiklerinin iki ucunu satırla kırın; yeniden yıkayın.
Yıkanmış ve temizlenmiş ayakları bol suyla tekrar ateşe koyun. Kaynarken yüzeyde biriken köpüğü alın. Soyulmuş soğanı, sarmısağı ve limon suyunu ilave ederek etler kemiklerinden ayrılıncaya kadar pişirin. Tencerenin
içinde paçaları örtecek kadar su kalmalıdır.

Paçalar piştikten sonra kalın kemiklerinden ayırıp, etlerini parçalara bölün ve tencerede kalan suyu süzerek etlerle birlikte başka bir tencereye aktarın.
Servisten önce, tercihe göre aşağıda belirtilen iki yöntemden biriyle terbiye yapın ya da hiç terbiye yapmadan kızdırılmış kırmızı biberli yağla ve sirkeli sarmısakla servis yapın.

Terbiye yöntemleri:

1. Yumurta sarılarını aklarından ayırarak bir kaba koyun. 1,5 limon suyu, tuz ekleyerek iyice çırpın ve önceden ayrılarak soğutulmuş 1-2 bardak paça suyu ile sulandırın. .

2. Bir kaşık sulandırılmış unu, kaynamakta olan paçaya hızla karıştırarak ekleyin. Kaynatmadan ateşten alın.

Terbiyesini yaptıktan sonra yağı kızdırıp, kırmızı biber koyun ve paçanın üzerine gezdirin; sirkeli sarmısakla servis yapın.
Paça pişirmede koyun ön ayaklarından da yararlanılabilire de, keçi ayakları daha etli olduğundan tercih edilir.

Geri «
İleri »

Bir cevap yazın

Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar