Video Hakem Uygulaması Başlayacak

  • Aydın Gazete
  • 14 Kasım 2017
  • Yorumlar Kapalı

Süper ligin henüz 9. Haftası tamamlanmışken MHK ve hakemler defalarca hedef yapıldı. Gerek süper ligin 6. Haftasında Beşiktaş – Fenerbahçe maçında, gerekse süper ligin 9. Haftasında Galatasaray – Fenerbahçe maçında yapılan hakem hataları haftalarca gündemde kaldı. Hatta hakem Bülent Yıldırım’ın performansının da haftalarca eleştirildiği bir ortamda artık yeni çözümler aranıyor. Geçtiğimiz sezon çalışmaları başlayan ve çeşitli testleri yapılan video hakem uygulamasının 2017 / 2018 sezonun ikinci devresine yetiştirilmeye çalışılıyor.

Video Hakem Uygulaması Nedir?

TFF ile Kulüpler Birliğinin ortak çalışması olarak yürütülen video hakem uygulamasının test maçları alt lig maçlarında sürerken, hakemlerde bu konuda eğitiliyor. Saha içindeki görüntülerin değişik açılardan anlık olarak video hakem uygulama aracının içine gönderiliyor. Maçın görüntülerini eski hakemler anlık olarak değerlendirip hakeme canlı olarak iletiyor.

Video hakemler her hatalı kararda hakeme hatalarını belirtmiyor. Sadece kırmızı kart, ofsayttan olan gol ve penaltı durumlarında video hakemler, orta hakeme olması gereken kararı belirtiyor. Gri pozisyonlarda ise hakemin kararına saygı duyuluyor ve maçın akışı bölünmüyor. Böylece daha adil ve daha kaliteli bir lig seyircilere vaat ediliyor.

“Video Hakemden Sonra Yabancı Hakeme Geçeriz”

Beşiktaş – Medipol Başakşehir maçının ardından konuşan Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, “video hakemden sonra yabancı hakeme geçeriz. Bizde en önemli sorun futbol kültürü, futbol kültürümüz düzelse daha az hakem konuşsak inanın hakemler daha az hata yapacak. Her büyük kulüp hakemi etkisi altına almaya çalışıyor ve maçlar başlamadan günler önce hakeme psikolojik baskı uygulanıyor. Bu durumda kültürümüzü değiştiremezsek alternatif yöntemleri de tartışmaya açmalıyız elbette. Bu nedenle video hakemi hatta yabancı hakemi destekliyorum” ifadeleri ile video hakemler konusunda görüşlerini belirtti.

Video hakem uygulaması ve yabancı hakem tartışmalarının sürekli gündemde olduğu Süper Lig’de bir yandan heyecan sürüyor. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar