Sağlıklı Zayıflama Listesi Oluşturmanız İçin Öneriler

 • Aydın Gazete
 • 31 Ocak 2019
 • Yorumlar Kapalı

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Bugün sizlerle sağlıklı zayıflama listesi oluşturmanız için öneriler paylaşacağız.

Sağlıklı Zayıflama Listesi Nedir?

Sağlıklı zayıflama listesi genel olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için ihtiyacınız olan besin gruplarını, kalori ihtiyacını sağlayan ve böylelikle herhangi bir şekilde vücudunuzdan su ya da kas kütlesi kaybetmeden hedeflediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde inmenizi sağlayan diyet listesidir.

Sağlıklı Zayıflama Listesi Nasıl Oluşturulur?

Sağlıklı zayıflama listesi oluşturmak için dikkat etmeniz ve izlemeniz gereken birtakım adımlar vardır. İzlemeniz gereken yol şu şekildedir:

 1. Sağlıklı zayıflama listesi oluşturmak için öncelikle günlük kaç kalori almanız gerektiğini hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesabı yapmak için yerli ya da yabancı pek çok platformdaki kalori hesaplama araçlarını kişisel birtakım (yaş, cinsiyet, boy vs.) bilgilerinizi girerek hesaplayabilirsiniz.
 2. Hesapladığınız bu kalori sağlıklı zayıflama listesi oluşturmak için gün içerisinde minimum almanız gereken kaloriyi gösterecektir. Hangi diyeti yaparsanız yapın en az bu değere eşdeğer olan bir kalori belirleyin. Bu değerin altına inmeniz vücudunuzun kas ve su kaybetmesine neden olacak ve sağlıksız bir şekilde kilo vererek pek çok sağlık sorunu yaşamanıza yol açacaktır.
 3. Hesapladığınız günlük kaloriyi 3 öğün ve belirlediğiniz ara öğünlere bölerek kendinize öğün ve ara öğün kalorileri belirleyin.
 4. Belirlediğiniz kaloriye ortalama olarak yakın olacak şekilde sağlıklı zayıflama listesi öğünleri oluşturun.
 5. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra kendinize sağlıklı bir diyet listesi oluşturmuş olacaksınız.

Sağlıklı Bir Diyet Listesi İçin Altın Öneriler

Sağlıklı zayıflama listesi oluştururken size yardımcı olacağını düşündüğümüz önerilerimiz var. Bu önerilerimiz ile sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vererek ideal kilonuza inebilirsiniz:

 • Öğünlerinizden önce mutlaka bir bardak su tüketmeye özen gösterin. Öğünlerinizden yarım saat önce içeceğiniz su daha kısa sürede kendinizi tok hissetmenizi sağlayacağı gibi aynı zamanda açlık kontrolü sağlayacaktır.
 • Tükettiğiniz yiyeceklerin her zaman sağlıklı zayıflama listesi için uygun olduğundan emin olun. Kalorisi düşük, lif oranı ve besleyiciliği yüksek besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Sağlıklı yağlar ve sağlıklı pişirme yöntemleri ile öğünlerinizin kalorisini arttırmadan, sağlıklı öğünler hazırlayın.
 • Salataların gücünü küçümsemeyin. Ancak salata ile öğün geçirecekseniz mutlaka salatanızın içinde bir porsiyon protein, bir porsiyon yağ ve bir porsiyon karbonhidrat olduğundan emin olun.
 • Akşam yemeklerinizde bir kase sebze çorbası ile öğüne başlayın. Böylelikle oluşturduğunuz sağlıklı zayıflama listesi uygularken daha kısa sürede tokluk hissederek, daha az kalori tüketmiş olursunuz.

 

Kaynak olarak buraya bakabilirsiniz : https://www.diyetseti.com

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar