Mucize Bebek Eda’nın Zaferi

  • Aydın Gazete
  • 8 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

MİNİK MUCİZE EDA’NIN ZAFERİ !

550 gram dünyaya gelen Saadet Eda Bebek, Özel Ata Sağlık Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’nde 3,5 ay yaşam savaşı verdi. Azmiyle hayata tutunarak 2055 gr. olarak taburcu edilip ailesine kavuştu!

Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Okutman Anne Esra Üstün Arı ve Siirt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi baba Ökkaş Arı’nın ilk çocukları hayata erken adım attı ! 26 haftalıkken 23 Haziran tarihinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 550 gram olarak dünyaya gelen Saadet Eda Bebek, yaşam mücadelesi neticesinde hayata bağlandı. Doğumda kendi solunumu ve kalp atımları olmayan bebeğe EÜTF ilk müdahale yapıldı. Sevk edilip Özel Ata Sağlık Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı.
Yavrusunu her gün ziyaret ederek kuvözün içerisinden elini tutan anne, dün biricik bebeğini kucağına aldı. Hamileliği sırasında gıda zehirlenmesi geçirdiğini anlatan anne, ‘’ Hamileliğim sırasında iki defa nöbet geçirdim. Doktorlarda ümitlerini kesmişti. Ve tabii ben de ümidimi kesmiştim. Doğumdan sonra bebeğim Özel Ata Sağlık Hastanesi’ne sevk edildi. Umutla O’nun yaşama bağlanmasını bekledik. Azmiyle, doktor ve hemşire ablalarının çabalarıyla kızım Eda’m hayata tutundu’’ diye konuştu.

Bebeğin doktoru Uzm. Çocuk Hekimi Dr. Tarkan Akbulut, ‘’ Bebek EÜTF’den solunum cihazına bağlanıp bize gönderildi. Anne karnında haftasına göre gelişememişti. 3,5 aylık tedavi sonrasında 2055 grama ulaştı. Ve ailesine sağlıkla teslim edildi. Hastanemizde ve servisimizde çok uyumlu bir ekiple çalışmaktayız. Bu bir ekip işidir. Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin büyüyüp ailelerine teslim edilmesi, aylık takiplerinde de bebeğin sürekli büyüdüğünü görmek bizim için tarif edilemez büyük bir mutluluktur. ’’ dedi.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi Sorumlu Hemşiresi Besime Günel,’’ YDYB ye yatan bebekler için, sessiz, sakin ve karanlık bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. 550 gr ağırlığındaki bebeğimizin yüksek sesten zarar görmemesi için dikkatli davrandık. Kendi aramızda konuşurken bile ses ayarı yaparak ve düşük tonda konuşuyoruz. Bebek solunum cihazına bağlı olsa da anne bebek uyumu için kanguru bakımı bizim için çok önemli. Saadet Eda bebeğimizde de kanguru bakımını uyguladık ve çok olumlu sonuç aldık. Kanguru bakımı sayesinde çok uzun yatış olsa bile anne bebek arasındaki bağ daha da güçlendi. Annesine bebeğini serviste son bir emzirterek taburculuğunu gerçekleştirdik. Bu durumdan servisim ve kendi adıma büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. ’’ dedi.

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar