Moringa kullanan var mı? Kullanıcı yorumları

  • Aydın Gazete
  • 9 Aralık 2017
  • Yorumlar Kapalı

Moringa kullanan var mı? Kullanıcı yorumları

Moringa bitkisi Orta Amerika, Afrika ve Asya gibi ülkelerde muhteşem ağaç diye isimlendirilmektedir.

Dünyanın neredeyse her yerinde yetiştirilen moringa zayıflama etkisi ve sağlık açısından faydaları sayesinde her geçen sene daha fazla tercih edilen bir bitkidir.

Moringa nedir?

Moringa bitkisi Orta Amerika, Afrika ve Asya gibi ülkelerde muhteşem ağaç diye isimlendirilmektedir. Bu bitkinin her alanı çeşitli ülkeler tarafından farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu bitkinin asıl yetiştirildiği ülke Hindistan olup, popüler olduktan sonra her ülkede yetiştirilmeye başlandı. Boyut olarak fazla büyük bir ağaç değildir. Bu bitkinin kökleri de dahil olmak üzere tamamı tüketilmektedir. Her ülkede bu bitkiye farklı isim verilebilir. Yetiştiği iklim türleri çok çeşitli olabilmektedir. Subtropikal denilen iklimde dahi yetişebilir. İnsan sağlığına yararlı olduğu belirtilen bitkilerden biri olarak karşımıza çıkar. Yeterli beslenmenin olmadığı ülkelerde fazlaca yetiştirilir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminlerden dolayı vücudun güçlü ve dirençli olmasını sağlamaktadır.

Ne işe yarar?

Bitkinin on üç çeşit farklı kullanım tarzının olduğu söylenmektedir. Her yörede aynı şekilde kullanılmayabilir. Bazı yerlerde et ve tavuk yemek türlerinde kullanılırken bazı yörelerde sebze ve balık yemek çeşitlerinde kullanılabilmektedir. Çeşitli ülkelerde ise çay olarak kullanılır. Çoğu yerde çorba olarak tüketilir. Bitkinin kullanım alanları çok çeşitlidir. Resim yapma aşamasında gerekli olan boyaların içeriğinde kullanıldığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra bazı aletlerin yağlanabilmesi için kullanılmaktadır. Bitki yüksek oranlarda kalsiyum, protein, C vitamini, A vitamini, potasyum içermektedir. Ayrıca etkili şekilde antioksidan değeri bulunmaktadır. İçerisinde olan vitamin ve minerallerden kaynaklı olarak vücudun enerjik olmasını sağlar. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için vitamin ve mineral içeren besinlerden tüketmesi gerekir. Kişi bu bitkiyi kafasına göre asla tüketmemelidir. Uzman hekime danışmalı ve hekim herhangi bir sorun görmediği taktirde kullanılmalıdır. Her insanın vücut değerleri, alerjisi ve hastalığı farklı olduğu için bitkinin kullanımından önce gerekli doktor muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Kullanımı nasıldır?

Mango meyvesi ile çorbası yapılan bitkinin kullanımı herkesin zevkine göre değişebilir. Genel olarak balık ve et yemeklerinin içerisinde lezzet amaçlı kullanılır. Aynı şekilde tavuk ya da sebze yemekleri içerisinde de kullanılabilmektedir. Bitkinin yapraklarından çay yapılır ve çeşitli ülkelerde zayıflamaya yardımcı olması için tüketilir. Bitkinin her bölgesinin çeşitli amaçlar için kullanıldığını belirtmiştik. Moringa bitkisinin tohumları içme suyunun içerisinde kullanılmaktadır. Bu tohumların temizleme özelliği bulunduğu için suyun dezenfektesi için kullanılabilmektedir. Suyun içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesi aşamasında güçlü bir etki göstermektedir. Sudaki bakterilerin %99 miktarında temizleme etkisi bulunmaktadır. Bitkinin çerez olarak tüketildiği ülkeler mevcuttur. Fıstık olarak tüketilebilir veya çay olarak içilebilir. Kullanımı kişinin tercihine göre belirlenir. Dünyanın her yerinde farklı şekillerde kullanılan bitkinin geri dönüşümlerinin olumlu olduğu gözlemlenebilir. İncelenen moringa kullanıcı yorumları bu bitkinin en fazla çay olarak tüketildiğini ve rağbet gören kısmının yaprakları olduğunu göstermektedir. Yapraklarında birçok vitamin ve mineral olduğu için besinlerin takviyesi olarak birçok toplum tarafından tercih edilir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar