Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

  • Aydın Gazete
  • 25 Şubat 2018
  • Yorumlar Kapalı

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

  Mide yanmaları daha çok yediğimiz besinlerden sonra ortaya çıkarak kişilere büyük rahatsızlıklar veren bir tablodur. Mide içerisinde bulunan asitler yemek borusuna doğru kaçar ve buradan gırtlağa doğru yanma, ekşime hisleri ile kendisini gösterir. Mide yanması olarak bilinse de aslında yemek borusu ve gırtlağın yanmasıdır. Kimi insanların her gün yaşadığı problem haline gelmiştir mide yanmaları.  Yanma şikayetlerinin fazlalığı da tüketilen besinlerin türüne ve midenin doluluk oranına göre değişiklik göstermektedir.

  Gıdaların mide yanmasına neden olmasının sebepleri arasında tüketilen bu yiyeceklerin yemek borusu ve midenin birleştiği bölgedeki kasları gevşetmesi gösterilebilir. Özellike bol baharatlı yiyecekler, sarımsak, soğan, domates, çikolata, ağır ve yağlı yemeklerin başında gelen kızartmalar neden olabilir.  Ayrıca stres, üzüntü, depresyon, çok hızlı yemek yemek, lokmaları yeterince çiğnemeden yutmak, fazla miktarda alkol ve sigara tüketimi, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ve reflü gibi hastalıklar da diğer nedenler arasındadır.

  Mide yanmalarının belirtileri aslında çok basittir. Midenin yukarı kısmından göğüs kafesinin arkasına doğru yayılan bir yanma mevcuttur. Bazı şiddetli yanma durumlarında kişilerin ağzına acı su gelebilmektedir. Daha çok fazla tüketilen yemeklerden sonra ağrılar artar. Geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı bulunan kişilerde de mide yanmaları sık rastlanır. Mide yanmasına ne iyi gelir?

  • Çoğu yerde karşımıza çıkan ve midenin rahatlaması için gerçekten çok etkili bir yöntem olan soğuk süt ve karbonat karışımı mide yanmalarının önlenmesine büyük katlı sağlar. uygulayacağınız bu yöntem midenizin asit dengesinin normale dönmesini sağlayacaktır. Buna bağlı oluşan mide yanmaları, ekşimeleri de kısa sürede giderilir. Bir su bardağı soğuk sütün içerisine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ekleyerek midenizde yanma başlayınca içiniz.  Bunun yanı sıra karbonatı su içerisine ekleyerek de tüketebilirsiniz.
  • Limonlu bal karışımı mide yanmalarında kullanılan bir diğer etkili ve pratik yöntemdir. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine yarım limon sıkınız. Daha sonra içerisine biraz da bal ilave ederek karıştırınız. İçeceğiniz bu çay sayesinde yanma şikayetleriniz azalacak mide tarafından üretilen aşırı asitlerin de önüne geçilmiş olunacaktır.
  • Midenizde yanma hissetiğiniz sırada soğuk su içebilirsiniz. Yalnız bu uygulamayı direk yemeklerden sonra uygulamanız fazla etki sağlamayabilir. Bunun yerine yemeklerden yarım saat kadar sonra içmeniz daha etkili yararlı olacaktır.
  • Bademin içerisinde bulunan bir çok faydalı bileşen mide asitlerinin dengelenmesinde de etkili role sahiptir. Aşırı tüketimi faydadan çok zarar sağlayabileceği için bir avuç kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.
  • Spor yaparak da mide yanmalarınızdan kurtulmanız mümkündür. Gün içerisinde yapacağınız yürüyüşler, hafif egzersizler, bisiklet sürmek gibi aktiviteler sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. rahatlayan sindirim sistemi de mide sorunlarınızın giderilmesini kolaylaştıracaktır.
  • Sindirim sisteminizde meydana gelen problemlerden elma suyu içerek kurtulabilirsiniz. Midenizde yanma hissettiğiniz sırada sıkacağınız bir bardak taze elma suyunu içtiğiniz taktirde kısa sürede rahatlamayı farkedeceksiniz.
  • Limon tüketimi mide yanması gibi şikayetleri gidermektedir. Aç karnınıza bir su bardağı ılık suyun içerisine yarım limonu sıkarak içebilirsiniz.

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar