Kış Kapımızda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Neler Yapmalı?

  • Aydın Gazete
  • 16 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Kış ayları kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilen, pek çok hastalığın yaygınlaştığı bir dönem. Özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Kış döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücut direncimizi artırmak için neler yapmalıyız?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, bakteri ve virüs gibi birçok mikro organizmayı tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan etkilenme olasılığını azaltmak için çok önemli rol oynuyor. Salgın hastalıklar konusunda özellikle dikkat etmemiz gereken kış aylarında vücut bağışıklığı güçlü değil ise tehlike çanları bizler için çalıyor demektir.

Bağışıklık sistemi sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Düzenli beslenmenin yanı sıra, besin destekleri kullanımı da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı oluyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olan Bitkisel ve Deniz Kaynaklı Besin Destekleri:

Cold Press Çörek Otu Yağı:

Günümüzde çörek otu tohumları ve yağı üzerinde yapılmış çok sayıda klinik çalışma bulunuyor. Tarihte de en çok kullanılan ve değer verilen tohumlar arasında çörek otu yer alıyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitleri içeriği açısından zengin olan çörek otu yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyor. Yapılan klinik çalışmalar sonucu, çörek otu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde kullanımının olumlu etkileri olabileceği belirtilirken, sindirimin rahatlatılmasına da destek olarak kullanılabileceği ortaya çıkıyor. Elde edilen araştırmaların sonuçları çörek otu yağı kullanımının;

Burun tıkanıklığı,
Burun kaşıntısı,
Burun akıntısı ve hapşırma ataklarını azaltabileceğini gösteriyor.
Soğuk Pres yöntemi ile elde edilen çörek otu yağında herhangi bir ısıl ve kimyasal işlem uygulanmadığı için tohumdaki faydalı vitamin ve mineraller doğrudan yağa geçiyor.

Omega 3 Balık Yağı:

Bilim insanlarının ortak tavsiyesi olan Omega 3 balık yağı takviyesi, insan vücudunun sentezleyemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken yağ asitleri olan esansiyel (elzem) yağ asitlerinin en önemlileri arasında yer alıyor. Omega 3 balık yağı, çocukluk yaşlarından itibaren çok sayıda metabolik faaliyetin sağlıklı devam etmesi için gerekli görülüyor.

Deniz kaynaklı Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’yı içeren balık yağı; çocuklarda beyin, sinir ve göz gelişiminin desteklenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda çocukların sağlıklı büyümelerinin yanı sıra Omega 3 balık yağı takviyesinin astım gibi solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının düşürülmesinde, obez çocuklarda insülin direncinin azaltılmasında, kilo kontrolünün sağlanmasında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Omega 3 balık yağı seçiminde, çocuklar için ideal EPA – DHA oranları içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor.

Doğru besin desteği seçimine dikkat etmek gerekiyor:

Besin desteklerinden gerçek fayda sağlayabilmek için doktor ve eczacı danışmanlığında doğru ürün kullanımı büyük önem taşıyor. Besin destekleri alanında, doğru etken maddelerin kullanıldığı, bilimsel temelli güvenilir ürünler sunmak üzere Ar-Ge ve üretim çalışmaları gerçekleştiren Zade Vital, Ege Üniversitesi ARGEFAR ile işbirliği içinde geliştiriliyor ve Konya’daki Zade Vital Tesisleri’nde Uluslararası GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretiliyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar