İşte Türkiye’nin İlişki ve Cinsellik Haritası

  • Aydın Gazete
  • 23 Kasım 2017
  • Yorumlar Kapalı

Poltio.com’da yanıtlanan sorular Türk insanının ilişkiye ve cinselliğe karşı ilginç bakış açısını ortaya koydu!

Türkiye’nin en çok oy kullanılan sosyal anket platformu www.poltio.com, 5135 kişinin katıldığı araştırma ile Türkiye’nin ilişkiye ve cinselliğe karşı bakışını inceledi.

Sağlam ilişkilerin temelini karakterde arıyoruz

Poltio.com’da sorulan ‘Bir ilişkinin en önemli temel taşı nedir?’ sorusunu yanıtlayan 1012 kişinin %61’i ‘karakterlerin uyumlu olması’ yanıtını verirken %15’i ‘aşk’ cevabını verdi. 1012 kişinin katılımıyla sonuçlanan “Evlenmek için nasıl bir erkek/kadın?” sorusuna cevap veren kadınların %26’sı ‘iyi bir baba olma potansiyeline sahip bir erkek” derken, erkeklerin %26’sı ise evlenmek için ‘karakteri iyi bir kadın’ tercih ettiğini belirtti.

Beyaz yalanlar söylüyoruz

‘Eşinize/sevgilinize yalan söyler misiniz/söylediniz mi?’ sorusuna yanıt veren 1012 kişinin %55’i beyaz yalanlar söyleyebileceğini/söylediğini belirtirken, %34 hayır yanıtını verdi.

İlişkide cinsellik çok önemli

1012 kişiden kadınların %75’i erkeklerin ise %87’si cinselliğin ilişkide önemli olduğunu belirtti. Sadece ilişkisi olanların yanıtladığı ‘Partneriniz ile cinsel açıdan uyumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz?’ sorusuna %66 oranla olumlu dönüş oldu; 10 seneden uzun süren evlilerin ise sadece %57’si uyumlu bir cinsel hayatları olduğunu düşünüyor.

Kadınlar ayrılığı erkeklerden farklı yaşıyor

‘İlişkiniz bittiğinde, ayrıldığınızda ilk olarak ne yaparsınız?’ sorusunu yanıtlayan 1012 kişiden %42’si ‘Normal yaşantıma devam ederim’ dedi; erkeklerin yarısı normal yaşantısına devam edeceğini belirtirken, bu oran kadınlarda 1/3. Aynı soruya %21 ‘Kendi kabuğuma çekilir, evde tüm gün dizi, film izlerim’, %14 ‘Bol bol ağlarım’, %11 ‘Arkadaşlarımla gezer eğlenir, dağıtırım’ cevabını verdi. 1012 kişiden kadınların %64’ü, erkeklerin ise %55’i ilişkileri bittiğinde eski sevgililerini/eşlerini sosyal medya hesaplarından sildiğini belirtti.

Araştıma Künyesi:

N: 5135 %50 kadın %50 erkek

Poltio Hakkında:

Kullanıcıların eşit ve özgür bir ortamda soru sorup cevap verdiği bir sosyal platform olan​Poltio.com, aynı zamanda tüm içerik yaratıcılara her platformda kullanılabilir test/quiz ve ​anket gibi etkileşim yaratan içerikler oluşturma imkanı sağlıyor. 2014 Ağustos ayında ​yayına giren Poltio.com ile bugüne kadar 110 binin üzerinde* soru soruldu ve sorulan ​ ​sorulara 150 milyonun üzerinde* oy verildi.

​ ​Poltio’nun kurucusu Ahmet Tosun telekomünikasyon sektöründe farklı ülke ve pozisyonlarda görev yapmış bir isim. Diğer ortaklardan: Vildan Ay ise gazetecilik geçmişine sahip, veri gazeteciliği üzerine de çalışmış. Güney Can Gökoğlu teknoloji konusunda ​ ​kendisini farklı alanlarda geliştirmiş, start-up dünyasının da içerisinden bir isim. Banu Güler; PR, marka iletişimi ve iş ortaklıkları konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Özge Akçizmeci; Pazar araştırma ve büyük data konusunda tecrübe sahibi bir isim.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar