İşletmeler yüksek telif bedeli ödemeden dünya standartlarında müzik çalıyor

  • Aydın Gazete
  • 1 Aralık 2017
  • Yorumlar Kapalı

SMG kendi müziklerini üretiyor!

Dijital müzik yayıncılığının lider şirketi SMG, kendi bünyesinde müzik üretimi yaparak 8.500 noktada hizmet verdiği müşterilerine sunmaya başladı. Ağırlıklı olarak lounge, jazz, easy listening, deep house, house ve enstrümantal türde müzikler ürettiklerini söyleyen SMG Müzik Yapım Direktörü Metin Levi, “Sekiz yıldır sektörde olan bir şirket olarak, markaların ihtiyaç duydukları müzikleri çok iyi analiz ettik. ‘Asansör müziği’ olarak tabir edilen stok müzik anlayışının dışına çıkarak müşterilerimizin sadece işletmelerinde değil, kişisel olarak da dinlemek isteyecekleri kalitede şarkılar hazırladık” diye konuştu.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer alan ve kendi sektöründe lider konumda bulunan SMG, dijital müzik yayıncılığı adına önemli yeniliklere imza atıyor. Bu yılın son çeyreğinde bir Spotify firması olan ve tüm dünyada markalara lisanslı müzik hizmeti veren Soundtrack Your Brand’in Türkiye’deki tek yetkilisi olan SMG şimdi de, kendi bünyesinde ürettiği şarkılardan oluşan bir müzik kataloğu çıkardı.

Müzik departmanında DJ ve müzisyenlerin yer aldığı SMG, stüdyosunda dünya standartlarında müzikler üretiyor. Şarkı sözleri yazılıyor, müzikler besteleniyor, tüm enstrümanlar canlı olarak çalınıyor ve kadın – erkek vokaller tarafından şarkılar seslendiriliyor. Ağırlıklı olarak pop, lounge, jazz, easy listening, deep house, house ve enstrümantal türde müzikler üreten departman, isteğe göre marka özelinde çalışmalar da gerçekleştiriyor.

Soul’da Afro-Amerikan, Latin’de Kübalı sanatçılar
Yaklaşık dört yıldır bu proje üzerinde titiz bir çalışma sürdürdüğünü belirten SMG Müzik Yapım Direktörü Metin Levi, müzik endüstrisinde kullanılan stok müzikleri çok iyi tanıdıklarını söyledi. Levi, “Stok müzik için üretilen parçaların büyük bölümü, sektörde ‘asansör müziği’ olarak tabir edilen, markaların müşterileri üzerinde olumlu bir etki bırakma gücü olmayan müzikler.

Biz ise sekiz yıldır bu sektörde hizmet veren bir şirket olarak, hangi sektörlerde hangi müziklere ihtiyaç duyulduğunu, stok müziklerde ne gibi eksiklikler ve sıkıntılar olduğunu çok iyi biliyorduk. Bu nedenle kendi müziklerimizi üretmeye karar verdik. Bu alanda da en iyisini yapabilmek için çok farklı tarzlarda müzisyen ve şarkıcılarla bir araya geldik. Örneğin soul müzikler için Afro-Amerikan sanatçılarla, Latin tarzda eser yaratacaksak Kübalı sanatçılarla, deep house için en iyi elektronik müzik prodüktörleriyle çalışıyoruz. Şu anda şirketlerin yalnızca işletmelerinde değil, kişisel olarak da müzik listelerinde yer almasını isteyecekleri, dünya standartlarında bir iş çıkartıyoruz” diye konuştu.

Tüm telif hakları SMG’ye ait olan ve müzik meslek birlikleriyle anlaşma yapmadan işletmelerde çalınabilen müziklerin bulunduğu katalog, yeni şarkılar üretilmesiyle birlikte sürekli güncelleniyor ve 8.500 noktada hizmet verilen müşterilerin beğenisine sunuluyor.

SMG hakkında:
2009 yılında Gül Gürer Alimgil, Serkan Polat ve Moris Alhale tarafından kurulan SMG, Türkiye’de halka açık mekanlarda kapalı devrede yasal müzik, anons ve reklam yayınları yapmaktadır. Geliştirdiği yazılım sayesinde, yayınları internet üzerinden anlık olarak değil, depola-çal yöntemiyle gerçekleştiren SMG, bu şekilde yayın yapan tek şirket olup sektöründe lider konumda yer almaktadır. Türkiye’de müziği şirketlere dijital olarak ileten ilk firma olan SMG; bekleme müziği, anons, entegre ses – görüntü ve ekran yönetimi hizmetleri ile markaların müşterileriyle bağ kurmasına aracı olmaktadır. Deneyimli kadrosuyla alışveriş merkezleri, oteller, perakende satış noktaları, restoranlar, turistik tesisler, showroom’lar, sağlık merkezleri başta olmak üzere, 450 firmanın 8.500’e yakın noktasında hizmet veren SMG, müzik ile teknolojiyi birleştirdiği sistemiyle şirketlere özel çözümler de sunmaktadır.

SMG, Türkiye’de en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin yer aldığı Deloitte Technology Fast50 Türkiye 2015 Programı’nda altıncı sırada, Deloitte Teknoloji Fast 500 EMEA Programı’nda ise 229. sırada yer almıştır. Deloitte Technology Fast50 Türkiye 2016 Programı’nda da yer alan SMG, iki yıl art arda bu listeye girme başarısı göstermiştir. İTÜ ARI Teknokent’e başvurup en yüksek puanla girmeye hak kazanan SMG’nin teknik ve AR-GE departmanları, yazılımı geliştirmek amacıyla çalışmalarını burada sürdürmektedir. SMG ayrıca, tüm dünyada markalara lisanslı müzik hizmeti veren ve bir Spotify firması olan Soundtrack Your Brand’in Türkiye’deki tek yetkili temsilcisidir. Bu iş birliği ile birlikte Türkiye’deki şirketler, kendi müzik listelerini yönetme ve tüm lokasyonlarda çalan müziği tek bir noktadan kontrol etme gibi ayrıcalıklara sahip olmuştur.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar