Işıl ışıl kale sizleri bekliyor

  • Aydın Gazete
  • 19 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Selçuk’un doyumsuz seyir alanı “Ayasuluk Kalesi”
2015 yılında birinci etabı uygulanmaya başlanan ve tamamlanma aşamasına gelen Ayasuluk Kalesi Restorasyon Çevre Düzenlemesi ve Aydınlatma Projesi kapsamında yürüyüş yolları ve seyir teraslarının yanı sıra Saint Jean ile kalenin orta noktasına Selçuklular’a seyir keyfi yaşatacak bir de kafeterya yapılıyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesine dahil olan Ayasuluk Kalesi’nin restorasyon aydınlatma ve çevre düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Saint Jean Yokuşundan takip kapısına kadar olan yolların yapımının yanı sıra Ayasuluk Caddesinden kaleye uzanan yolların aydınlatması ve tamiratı da yapıldı” dedi.

“ Ayasuluk kalesi, Selçuk’un yeni cazibe merkezi”
Kalenin 2014 yılından itibaren ziyaretçilere açık olduğunu vurgulayan Başkan Bakıcı;
“Kale ile St. Jean arasında Pamucak’ı da kapsayan güzel bir görselliği öne çıkaran seyir terasımız var. Ziyaretçilerin zorunlu ihtiyaçlarının da karşılayabileceği kafeterya, yeşili ve tarihi dokuyu adeta bir tablo gibi sunuyor. Buradaki kafeteryadan kaleye doğru yürüyüş yolları yapıldı. Tarihi eser için uygun yeni led aydınlatmalarla geceleri kalemizin seyrini çok daha güzelleştirdik. Kısaca burada yerli ve yabancı turistin yoğun ilgisini çekebilecek bir alan oluşturduk. İnanıyorum ki bu proje ziyaretçi sayımızı her geçen gün artıracaktır. Doyumsuz manzarası eşliğinde herkesi buradan keyif almaya davet ediyorum” dedi.

2. Etapta ise kale içerisinde cafeterya ve seyir terasları oluşturulacak.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar