İş Çok, Çalışan Az

  • Aydın Gazete
  • 2 Kasım 2017
  • Yorumlar Kapalı

Endüstriyel Temizlik Sektörü Gençlere Önemli Kariyer Fırsatları Sunuyor. Ekim ayında gerçekleştirilen “Endüstriyel Temizlik Sektörünün Teknoloji ve Hizmet Fuarı” ISSA/INTERCLEAN İstanbul’da konuşan ISSA Avrupa Konseyi Başkanı Michel de Bruin, “Bizler aslında Kamu Sağlığı Koruyucularıyız. Gençler bu sektörde büyük kariyer fırsatları olduğunu bilmiyorlar. İş çok, ama çalışan sayısı az” dedi.

Endüstriyel temizlik sektörü, ülkemizde kamuda çalışanlar da dahil edildiğinde ortalama 1.5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Yaklaşık 5.000 firmanın faaliyet gösterdiği sektörün cirosu ise yılda 14 milyar avro.

Endüstriyel temizlik sektörü ülkemizde son dönemde özellikle inşaat alanında gerçekleşen büyük ve önemli projeler ile atağa kalkmış durumda. 2017 yılında kamu projelerinin sayısı %24 oranında artarken, havaalanı sayısı 55’e, 5 yıldızlı otel sayısı da 590’a yükseldi. Alışveriş Merkezi (AVM) sayısının ise 2017 yılı sonunda %25 büyüme ile 450’ye ulaşması bekleniyor. Halihazırda 18 milyon olan konut sayısının ise 2050 yılında 30 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu Ortadaoğu Bölgesi’nde de durum farklı değil. Günümüzde 22 milyar dolar olan endüstriyel temizlik endüstrisi pastasının yapılmakta olan havalanları, köprüler, oteller, AVM’ler ile 2020 yılında 80 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. ‘Peki bu kadar tesisi kim temizleyecek, bakımını üstlenecek ve pastadan kimler pay kapacak?’ İşte kritik soru bu!..

Ekim ayında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ISSA/INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı sektöden birçok değerli markayı 3 gün süreyle aynı çatı altında biraraya getirdi. Fuarda uluslararası ISSA ederasyonu ve Tesis Hizmetleri Yönetimi İşadamları Derneği TESHİAD’ın da katılımıyla zengin içeriğe sahip bir konferans programı gerçekleştirildi.

“Merhaba Dünya: Biz sizin hayatınızı daha güzel yapmak İçin buradayız”…
Etkinlik kapsamında “Temizlik Sektörünün Yeni Yüzü” başlıklı interaktif bir sunum yapan ISSA Avrupa Konseyi Başkanı Michel de Bruin, “Okula dönsek ve öğretmenimiz bize büyüyünce ne olmak istediğimizi sorsa, hiç kimse ‘temizlik sektöründe olmak istiyorum’ demez. Herkes doktor, avukat, polis, itfaiyeci olmak istiyor. Ben şu anda temizlik sektöründeyim ve hiç pişman değilim. Temizlik sektöründe çalışan bir kişi ben 30 bin kişiyi istihdam ediyorum diyebilir, ama mesela bir avukatın bunu deme şansı yok. Sektörümüzü hala elinde kirli bir paspas ve kova olarak görenler var. Bizim bu imajı değiştirmemiz lazım. Herkese; “Merhaba Dünya: Biz sizin hayatınızı daha güzel yapmak İçin buradayız.” sloganı ile sesleniyorum. Bizler aslında ‘Kamu Sağlığı Koruyucularıyız’. Gençler bu sektörde büyük kariyer fırsatları olduğunu bilmiyorlar” dedi.

“Endüstriyel temizlik sektörü gençlere önemli kariyer fırsatları sunuyor”…
Endüstriyel temizlik sektörünün 7/24 çalıştığını söyleyen Bruin, “Örneğin ABD’de kasırga oldu sektör olarak biz oradaydık, her yerdeyiz. Bunu söyleyebilecek pek fazla sektör yok. Gençler temizlik sektörünün çekici olduğunu düşünmüyorlar ama aslında fantastik bir sektör. İnsanlar temiz alanlarda ve lüks yaşamak istiyorlar. Böyle mutlu oluyorlar. Bunun için bize inovasyon ve gençler lazım. Temizlik sektörü gençlere önemli kariyer fırsatları sunuyor. İş çok, ama çalışan az” dedi.

Endüstriyel Temizlik Sektörünün Himet ve Teknoloji Fuarı ISSA/INTERCLEAN İstanbul yoğun ilgi gördü…
Son 10 yılda Türkiye’de hayata geçen büyük projeler ve özellikle inşaat alanındaki yatırımlar ile atağa kalkan endüstriyel temizlik sektörü, 18 -20 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ISSA/INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı’nda buluştu. Fuarda sektörden 150’ye yakın değerli katılımcı marka yer aldı. Fuarda sergilenen, dünyanın ilk çevreci hibrit kombine makinesi, dünyanın en sessiz endüstriyel elektrik süpürgesi, iş kazalarını ortadan kaldıran yerli üretim insansız robotik teknolojiye sahip yüksek katlı bina cam silme makinesi, insansız otonom temizlik robotu gibi ürünler katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

UBM Hakkında
UBM, 20’den fazla ülkede 3.750’nin üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 400 fuar düzenleyen dünyanın en büyük fuar organizatörlerinden biridir. UBM bünyesinde yer alan UBM EMEA İstanbul, Avrasya ve Türkiye pazarlarının uluslararası fuarlarını 30 yıldan uzun bir süreye dayanan bilgi birikimi ve UBM’in global tecrübesiyle düzenlemektedir. UBM EMEA İstanbul’un pazara liderlik eden fuarlar şunlardır:

Alleather İstanbul Deri Fuarı, CBME Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPhI Middle East & Africa İlaç Bileşenleri Fuarı, Expomaritt Denizcilik Sektörü̈ Fuarı, Fi İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean İstanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, Intertraffic İstanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, IstanbulLight Aydınlatma Fuarı, Tissue World İstanbul Temizlik Kâğıdı Endüstrisi Fuarı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar