Hasan Vardar İle Keyifli Bir Röportaj

  • Aydın Gazete
  • 24 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

30 yıllık dış mekan düğün fotoğrafçısı olan Hasan Vardar gerek Türkiye’de gerekse dünyanın birçok ülkesinde tanınan ödüllü bir düğün fotoğrafçısıdır. Böylesine başarılı çalışmalara imza atmış bir düğün fotoğrafçısı olan Hasan Vardar’la Aydın ilinde bugün röportaj yapma şansı yakaladık. Düğün fotoğrafçılığı, fotoğraf çekimleri ve daha birçok konuyla ilgili sorulara birkaç özel soru da ekleyerek keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

1- Dış mekan çekimlerinde adeta tablo gibi fotoğraflar çekiyorsunuz. Böylesine doğal ve kaliteli fotoğraflar çekmeyi nasıl başarıyorsunuz?

 

Ben fotoğrafçılık mesleğini üniversite aşamasında seçmiş biri değilim. Benim fotoğrafçılık merakım çocukluk yıllarıma dayanıyor. Henüz 10 yaşında iken fotoğrafçılık merakımı bile ailem tarafından bir fotoğrafçı yanına çıkak olarak gönderildiğimi duydunuz mu bilmiyorum. Yani işimi çok severek yapıyorum. Çiftlerin rahatlaması ve en doğal pozları verebilmeleri için işimin tüm inceliklerini bilip kullanmanın yanında onlarla dost oluyorum. Tecrübem çocukluk yıllarında başlayan merakımla birlikte bu güne dek katlanarak arttı. Hem alaylı hem de eğitimli bir düğün fotoğrafçısı olarak en doğal fotoğrafları çekmek için çiftlerin üzerinden gerginliği atmayı çok iyi biliyorum.

 

2- Dış mekan çekimi için mekan seçimi nasıl yapılıyor? Seçim yaparken çiftleri yönlendiriyor musunuz?

 

Gelin ve damadın yaşadığı heyecanı kimsenin yaşamadığı düğün gününde ve düğün öncesinde öncelikle çiftlerin tarzını yansıtan mekanlar seçmelerine yardımcı oluyorum. Her birinin beklentileri ve hayalleri farklı. Yani hepsinin ayrı bir hikayesi var. Dış mekan fotoğrafçısı ve mekan seçimlerinde de haklı olarak çok araştırmacı ve detaycı oluyorlar. Doğal fotoğraflar olarak dış mekan fotoğraf çekimini tercih ediyorlar. Bulundukları şehrin en güzel ve en gözde mekanlarını tespit ediyoruz. Bu bazen bir koruluk, bazen deniz kenarı bazen de nostaljik sokaklar olabiliyor. Yani mekan seçiminde öncelikle çiftlerin tercihi önemli.

 

3- Çekimlerde yaşanan aksilikler neler, mesela hiç sorun yaşıyor musunuz?

 

Ben çekimlerde zaman kısıtlaması yapmıyorum. Çünkü en doğal pozlar için çiftlerin rahatlaması çok önemli. Bunu kısa bir zaman aralığına sığdırmak benim tarzım değil. Bu nedenle sorun yaşamak bir yana hem eğleniyor hem de mutlulukları yüzüne yansıyan çiftlerin en doğal pozları vermesini sağlıyorum.

4- En doğal düğün pozları için çiftler nasıl poz vermeli?

 

Düğün fotoğraf çekimlerinde genelde çiftlerin en büyük kaygısı doğal poz verememektir. Ben çalıştığım bazı çiftlerde bunu yaşadım ve kısa sürede sorunu hallettik. Burada iş tamamen fotoğrafçıya düşüyor. Düğün fotoğrafçısı çiftleri rahatlatmalı, stresten uzak bir çekim yapmalıdır. Benim fotoğraf çekimlerim çiftlerin tüm kaygılarını bir kenara bıraktığı ve yüzlerinde kocaman bir gülümsemenin belirdiği son derece keyifli ve rahat çekimlerdir.

 

5- Ödüllü bir düğün fotoğrafçısı olduğunuzu biliyoruz. Böylesine önemli bir başarıyı yakalayan biri olarak farkınız nedir?

 

İşimi çok severek ve emek vererek yapıyorum. Alaylı ve mesleki eğitimli biri olarak işimle ilgili birçok eğitim de aldım ve kendimi geliştirdim. Yılların verdiği tecrübe ve fotoğrafçılık aşkı ile çalışıyorum. Çiftleri anlamak, onların hem keyifli ve hem de hayallerindeki gibi bir fotoğraf çekiminde en doğal pozları vermelerini sağlamak benim için zor değil.

6- Ödüllü düğün fotoğrafçısı Hasan Vardar’a çiftler nasıl ulaşabilir?

 

www.hasanvardar.com.tr adı ile bir web sitem ve sürekli güncel tuttuğum adıma açılmış Instagram hesabım var. Web sitemde teklif formunu doldurarak detay öğrenebilir, iletişim bilgilerinden bana her zaman ulaşabilirler. Aydın’a da organizasyon şirketiyle geldim ve şimdiye dek Aydın’ın ileri gelen ailelerinin düğün fotoğrafçılığını yaptım. Aydın çok güzel bir şehir. Bu şehirle ilgili tüm çiftlerin beğeneceği projeler hazırladım. Yakında haberini alırsınız.

 

7- Düğünler masraflı olduğu gibi düğün fotoğraf çekimleri de masraflı. Fiyatlar konusunda evlenecek olan çiftlere bilgi verebilir misiniz?

 

Öncelikle çiftler ucuz ama sıradan mı bir düğün fotoğraf çekimi istiyor yoksa masal gibi doğal ve estetik mi bir çekim bekliyor bunu netleştirmeleri gerek. Fiyatlarımızı ilk duyduklarında yüksek bulan çiftler olmuyor değil. Ama hizmet kalitesini gördüklerinden şimdiye dek fiyatlara kimsenin itiraz ettiğini görmedik.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar