Göbeklitepe Maratonu 6. Kez Start Aldı

  • Aydın Gazete
  • 26 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “Göbeklitepe Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu” Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Yaklaşık 300 sporcunun katıldığı maraton renkli görüntülere sahne oldu.

Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen maratona katılan kulüp ve ferdi lisanslı sporcular, Piazza AVM önünden verilen startın ardından 10 km ve 21 km’lik mesafeyi koşmaya başladı. Her yaş grubundan kadın ve erkek sporcuların katıldığı maratonda centilmenliğin hakim olduğu gözlendi. Bazı sporcular bitiş noktasına el ele girerek büyük beğeni topladı. Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin de izlediği yarışmalara sporcuların yanı sıra sporseverler de yoğun katılım gösterdi. Maraton sonunda dereceye giren sporculara Piazza AVM’nin otoparkında düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Folklor ekiplerinin gösterisiyle başlayan ödül töreninin açılışında konuşan Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, yaş ortalaması 19.1 olan Şanlıurfa’nın bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmasının önemine dikkati çekti. Cevheri, dereceye giren ya da giremeyen tüm sporcuları kutladı.

Uluslararası Statü Kazandırmak İstiyoruz
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise Göbeklitepe Yarı Maratonu’nun Dünya’nın en önemli maratonlarından biri olduğunu söyledi. Gelecek yıl hem federasyon, hem de Şanlıurfa Valiliği’nin himayesinde daha geniş kapsamlı bir organizasyon düzenleyeceklerini belirten Çintimar, “Biliyorsunuz Göbeklitepe, Dünya’nın bilinen tarihini alt üst eden bir yapı. Böyle önemli bir keşfin adına düzenlediğimiz bu maratonu, daha büyük bir organizasyonla, daha büyük bir yapıyla sürdürmek için çalışıyoruz. Federasyon olarak Göbeklitepe Yarı Maratonu’na uluslararası statü kazandırmak istiyoruz. Bu maratonun, Avrupa Atletizm Federasyonu bünyesine dahil edilerek, Dünya genelinde kabul gören bir yarı maraton olmasını sağlayacağız” dedi.

Yaklaşık 300 Sporcu Katıldı
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş de Göbeklitepe Yarı Maratonu’nun uluslararası statüde olması gerektiğinin altını çizdi. Keşküş, “Bu yıl maratonumuzun 6.sını düzenledik ve ciddi manada tecrübe edindik. Bu yıl 300’e yakın sporcu katıldı. İnsanlık tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan Göbeklitepe’nin tanınırlığını arttırma adına çok güzel bir organizasyon oldu. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

12 Bin TL’lik Para Ödülü Dağıtıldı
‘Göbeklitepe Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu’ sonucunda yarı maratonda ve 10 kilometre koşusunda ilk 3’e giren sporculara toplamda 12 bin TL’lik para ödülü dağıtıldı.
Yarı maratonun sonunda, büyük erkekler ve büyük kadınlar kategorisinde 1’inci olan sporcular 1.500’er TL, 2’nci olan sporcular 1.250’şer TL, 3’üncü olan sporcular ise 1.000’er TL ödül kazandı. 10 kilometre koşusu sonunda ise büyük erkekler ve kadınlar kategorisinde 1’inci olan sporculara 1.000’er TL, 2’inci olan sporculara 750’şer TL, 3’üncü olan sporculara da 500’er TL para ödülü verildi. Maratona ev sahipliği yapan Piazza AVM tarafından da sporculara çeşitli hediyeler verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar