Efeler Arama Kurtarma Ekibi Hayat Kurtaracak

  • Aydın Gazete
  • 26 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Efeler Belediyesi bünyesinde kurulan, Efeler Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi (EFAK) üyelerine yönelik afet eğitimleri başladı. Belediye personellerinden gönüllülük esasına dayalı oluşan ekip bir ay boyunca eğitim görecek.

Geçtiğimiz aylarda Efeler Belediye Meclisi’nde alınan karar sonrasında, savaşta, afetlerde, büyük yangınlarda ve önemli kazalarda; arama, kurtarma, ilk yardım ve sosyal yardım hizmetlerini imkanlar ölçüsünde yapmak üzere, Efeler Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Hanife Munglay öncülüğünde EFAK kuruldu. Tamamı gönüllü belediye personeli 30 kişiden oluşan ekibin ilk eğitim gününe Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’da katıldı. Bir ay boyunca çeşitli teorik ve uygulamalı eğitimlerden geçecek olan EFAK üyeleri, teorik eğitimlerinin akabinde saha da uygulamalı eğitime başlayacaklar. Belirli aralıklar ile bu eğitimler tekrarlanarak, EFAK üyeleri her an göreve hazır tutulacak.

Eğitimin ilk gününe Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da katıldı. Van depreminin 6’ncı yılı dolayısıyla eğitimlere bu tarihte başlandığını belirten Başkan Özakcan, “Deprem olayı yaşamın bir gerçeği. Aydın ilimizde birinci derecede deprem kuşağı içinde yer alan bir yerleşim alanı. Benimde yaşamda en çok dikkat edilmesi gerektiğine inandığım, tedirgin olduğum olaylardan biri de doğal afetlerdir ve depremdir. Değişik zamanlarda bugüne kadar depremi en azından can ve mal kaybı olmadan yaşadık ama can ve mal kaybının yaşandığı yerlerdeki acıyı hepimiz gördük yaşadık, tanık olduk” dedi.

“AFETİ EN AZ CAN VE MAL KAYBI İLE ATLATMALIYIZ”

Efeler Belediyesi olarak afetlere karşı sürdürdükleri çalışmalara değinen Özakcan, “17 Ağustos Depreminin haftasında bilinçli bireyler oluşturmak için afet konulu küçük el kitapçıkları bastırıp Aydınımızda dağıttık. Deprem konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek onları afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında deprem sergisi ile birlikte 3 gün süreyle deprem eğitimleri verdik. Depremden hemen sonra vatandaşlarımızın toplanabileceği alanları harita üzerinde göstererek belediyemizin internet sitesinde yayınladık. Vatandaşlarımızın bu bilgilerden yararlanması tabi ki zorunlu bir ihtiyaç olacaktır. Deprem anında kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışabilmek için Afet Koordinasyon Merkezini kurduk. Yakın bir zamanda merkezimizin de açılışını yapacağız. Yine doğal afetlerde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanmak üzere belediyemiz personellerinden oluşan EFAK’ı kurduk. Arama kurtarma ekibimizin teorik eğitimleri bugün başladı ve daha sonra uygulama eğitimleri yapacağız.

Ekibimiz gerekli donanıma sahip olduktan sonra gerekli alanlarda Valiliğimizin de izniyle çalışmalar yapacak. Afeti önlememiz mümkün değil ancak en az can ve mal kaybıyla atlatmamız mümkün” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK BAŞLATILDI”

Efeler Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilki başlattığını ifade eden Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Umut Arama Kurtarma Derneği Başkanı Veli Tiryaki, “Başkanımız deprem riskinin yüksek olduğu illerden biri olan Aydın’da afet yapısının yerel yönetimler bazında bir ayağını oluşturmakla Türkiye’de bir ilki başararak belki de Türkiye’de örnek olacak bir projeye imza attılar. Böyle bir projeye destek olduğu için başkanımıza teşekkür ediyorum. Van depreminin altıncı yılında da böyle bir çalışmayı başlatmanın ayrı bir önemi var. Aydın’ın depremselliğini göz önüne alarak ‘Afete dirençli bir kent Efeler’ sloganı ile yola çıktık. Bunun en önemli aşamasını da bugün başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’da ilk eğitime katılarak EFAK üyelerine gösterdikleri özgüvenden dolayı teşekkür etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar