Dünya Helal Zirvesi İstanbul İçin Geri Sayım

  • Aydın Gazete
  • 18 Eylül 2017
  • Yorumlar Kapalı

Bu yıl üçüncüsü Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek ve WHS Istanbul ve Helal Expo Fuarı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın desteklediği en önemli organizasyonlardan biri olan World Halal Summit İstanbul (Dünya Helal Zirvesi İstanbul) ve 5.OIC HELAL EXPO FUARI, Discover Events ve OIC ortaklığı ile 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde tüm dünyadan helal sektör duayenlerini ve üreticileri buluşturmak için geri sayıma başladı.

Helal Gıda, İslami Finans, Helal Turizm, İslami Tekstil, Helal Tıp, Helal Kimya ve Ecza konularında 57 si OIC üyesi ülke olmak üzere 80’i aşkın ülkeden, üst düzey konuşmacının katılacağı fuar ile eş zamanlı gerçekleşen World Halal Summit Istanbul 2017 ile uluslararası boyutta ses getirecek bir proje olacak. 5.OIC Helal Expo Fuarına Katar, Sudi Arabistan, Malezya, Endonezya, başta olmak üzere 57 farklı islam ülkesinden katılım bekleniyor. 150 yi aşkın yerli ve yabancı firmanın katılımı ile gerçekleşmesi planlanan fuarda ayrıca uluslararası ve yerli market zincirlerinden, gıda toptancılarından, turizm acentalarından ve farklı sektör yatırımcılarından oluşacak satın alma heyetleri ile B2B görüşmeleri organize edilecek.

5. OIC Helal Expo 2017 Devleri Ağırlayacak


23-25 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan organizasyona 57 üye ülke katılım sağlayacak. Gıda 800 milyar dolar, İslami finans 1,7 trilyon dolar, Turizm 200 milyar dolar, yaklaşık 400 milyar dolarda kozmetik, ilaç ve tekstil olarak dağılıyor. Bu yıl İslam İşbirliği teşkilatı ile ortak yapılacak organizasyon ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatının İSEDAK Bakanlar toplantısı ile beraber yapılacak. Ayrıca tüm dünyadaki Müslümanların ortak tüketebileceği ürün ve hizmetler için ortak helal standartları bu fuar içindeki dünya helal zirvesinde oluşturulacak. 57 üye ülke bakanlarının yanı sıra, tüm dünyadaki kamu kurum ve büyük özel kuruluşlarının katılımı gerçekleşecek. İslam Kalkınma Bankası Başkanı, AOIFI Başkanı, İslam Fetva Akademisi Başkanı gibi önemli isimler zirve konseyi içerisinde geçen yıl olduğu gibi yine katılım sağlayacaklar. Dünyanın en büyük helal fuarı ve zirvesi olarak kabul edilen bu dev organizasyon İslam İşbirliği Teşkilatı açısından da büyük önem taşıyor.

Helal konusunda farkındalık yaratmak ve Helal ticaretini geliştirmek, dünya genelinde doğru helal standartlarının oluşturulmasına ortam oluşturmak maksadı ile kurgulanan bu dev organizasyon ile hem yerel, hem de uluslararası helal ticaretine önemli katkılar sağlanması bekleniyor. Eş zamanlı düzenlenen WHS İstanbul 2017 ile özellikle, Helal gıdanın yanında, Helal Turizm ve İslami Finans konularında dünyadaki güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmeler ve değerlendirmeler ile bu sektörlerin gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor. 5.OIC Helal Expo 2017 fuarına da özellikle Helal Turizm konseptine uygun oteller büyük ilgi gösteriyor.

Dünyada Helal Pazarı 860 Milyar Doların Üzerinde


Gıdadan giyime, ilaçtan turizme, geniş bir sektörü barındıran helal pazarının dünyadaki büyüklüğünün sadece helal gıdada 860 milyar Dolar, genel olarak 3 Trilyon Doların üzerinde olduğunu belirten DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2 milyar Müslüman’ın yaşadığı dünyada, hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulmasının beklendiğini ekliyor. Türkiye’de ortalama 15 milyar Dolara yaklaşan helal gıda pazarı, her yıl yüzde 100 büyüyor. Yunus Ete, iç pazarın bu yıl yaklaşık 30 milyar Doları bulacağını, ihracat tarafında ise hızlı büyüme yaşandığının altını çiziyor.

Müslüman Seyahat pazarının değeri 2014 yılında 145 milyar dolara ulaşmıştır ve dolaşım sağlayan 117 milyon Müslüman turist, tüm seyahat ekonomisinin %10’unu oluşturmaktadır. 2020 yılı itibariyle 168 milyon Müslüman turistin dolaşım sağlaması beklenmekte ve yaklaşık 200 milyar dolar şeklinde öngörülen bir harcamayla helal turizm pazarının tüm seyahat ekonomisinin %11’ine çıkması beklenmektedir. Müslüman seyahat pazarının büyümesi, söz konusu segmentin konaklama, yemek, alışveriş ve diğer ilgili sektörlerdeki talebinin artmasına katkı sağlayacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar