Avrupa Güzeli Oldu Ama O Akademisyenlik Yaptı

  • Aydın Gazete
  • 21 Eylül 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması

Her hafta EKODOSD derneğinin bahçesinde yapılan Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu, Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz KURUOĞLU oldu.

Söyleşide öncelikle kendi yaşamından kesitler aktaran Nazlı Deniz KURUOĞLU; anneannesinin ısrarıyla güzellik yarışmasına girdiğini önce Türkiye, daha sonra da Avrupa Güzeli seçildiğini anlattı. Avrupa Güzelliğinin değerlerini hiç kullanmadığını, balerinlik yapmaya devam ettiğini ve menisküs olup sakatlandıktan sonra akademisyen olarak hayatını sürdürdüğünü söyledi.


1982 yılında güzellerle birlikte Kuşadası’nda Kervansaraya geldiğini, ancak orada kalmadığını ve annesiyle birlikte Güzelçamlı’da bir dostlarının evinde kaldığını anlattı. Sabahları Milli Parka gittiğini, parkın doğasını gördükten sonra buraya hayran kaldığını, kendisinin mutlaka bu bölgede yaşamak istediğini, daha sonra babasının Güzelçamlı’da bir ev aldığını, o dönemlerde Güzelçamlı’nın harika bir yerleşim olduğunu anlattı.


Caferli köyünü çok sevdiğini, 15 yıl önce buradan arazi aldığını ve çiftçilik yaptığını, daha sonra butik bir otel ve restoranı hizmete soktuğunu, kurmuş olduğu Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin başkanlığını yürüttüğünü, 50 kişilik köyde 2 derneğin olduğunu söyledi. Kurulduğundan günümüze kadar dernekle birlikte yaptığı çalışmaları görsel olarak sundu. 


Yaşadığı zorlukları, yaptığı mücadeleleri anlattı. Asıl amaçlarının, köy insanı ile doğrudan görüşüp, yapılacakların onlara önemli avantajlar ve katkılar sağlayacağını, böylece gelirlerini artırıp, daha ferah bir hayata kavuşmalarında yardımcı olmak istediğini belirtti. Projelerinin desteklenmesi halinde, köylünün hem sosyal, hem de ekonomik açıdan güçlendirilerek gerçek işlevleri kazanmasını, bu sayede işsizlik ve göç gibi önemli sorunların çözülmesine katkı yapacağını söyledi.


Söyleşinin sonunda, Caferli ve Ağaçlı bölgelerinde açılması düşünülen jeotermal santralleriyle ilgili, yönetmenliğini Cenk Behram SU’nun yaptığı belgeseli izlettirdi. Belgeselin önümüzdeki günlerde ekolojik film festivaline katılacağını söyledi.


Soru-cevaplardan sonra, EKODOSD’un teşekkür belgesi Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU tarafından, Nazlı Deniz KURUOĞLU’na takdim edildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar