Brisasporlu Bisikletçiler Konya’da 8 madalya kazandı

  • Aydın Gazete
  • 27 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Brisasporlu bisikletçiler Konya’da düzenlenen dağ bisikleti yarışlarında 2’si birincilik olmak üzere toplam 8 madalya kazandı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2017 Yılı Faaliyet Programı’nda yer alan Konya Mtb Cup C2-C3 yarışları 21-22 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşti.

Japonya, Yunanistan, Rusya, Romanya, Kazakistan, İsrail ve ülkemizden 143 sporcunun start aldığı yarışlarda 3 milli takım formasıyla olmak üzere toplam 6 Brisasporlu bisikletçi mücadele etti. 2 gün boyunca 6 kategoride mücadele eden Brisasporlu sporcular toplam 8 madalya kazandı.

Brisasporlu bisikletçilerin başarıları:
21 Ekim 2017
Genç Erkekler kategorisi birincisi Halil İbrahim Doğan
Elit Erkekler kategorisi ikincisi Abdülkadir Kelleci (Milli takım)
Elit Bayanlar kategorisi ikincisi Ayşe Çakır(Milli takım)
Elit Bayanlar kategorisi üçüncüsü Cansu Türkmenoğlu (Milli takım)
22 Ekim 2017
Genç Erkekler kategorisi birincisi Halil İbrahim Doğan
Elit Erkekler kategorisi ikincisi Abdülkadir Kelleci (Milli takım)
Elit Bayanlar kategorisi ikincisi Ayşe Çakır(Milli takım)
Elit Bayanlar üçüncüsü Cansu Türkmenoğlu (Milli takım)

Brisaspor hakkında
Brisaspor, Sabancı Grubu’nun alanında lider şirketlerinden, Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen araç lastiği üreticilerinden olan BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bünyesinde Türkiye’de, Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’nda faaliyet gösteren federe bir kulüptür. 1978 yılında Lassaspor olarak kurulmuş ve 1988 yılında Bridgestone ile Lassa’nın birleşmesi ile şirketin adına paralel olarak Brisaspor adıyla yoluna devam etmiştir.
Kurulduğu yıldan bu yana Yıldız, Genç ve Büyük Erkekler kategorilerinde müsabakalara katılan Brisaspor, 2001 yılında kurulan Bayan Bisiklet Takımı ve 2005 yılında kurulan Dağ Bisikleti (MtB) Takımı ile bu kategorilerdeki müsabakalara da katılmaya başlamıştır.

1983 yılından günümüze dek, Brisasporlu bisikletçiler, yol bisikleti kategorisinde 30 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Brisaspor, Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanan ilk Türk takımı unvanını kazanmış ve bu başarısını tekrarlayarak (2001-2007) üst üste 7 kez Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Turu şampiyonu olmuştur. 1999 Yılında Avrupa’ya açılarak, uluslararası müsabakalara katılan Brisaspor, Japonya, Mısır, Sırbistan, İran, Azerbaycan, Kamerun, Romanya, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan uluslararası müsabakalarda gerek takım gerekse ferdi olarak şampiyon olmuş, sporcularımız Balkan Şampiyonaları’nda Gençler ve Büyükler kategorilerinde ülkemize Balkan Şampiyonlukları kazandırmıştır. Brisasporlu Bilal Akgül dağ bisikleti kategorisinde 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılarak, 32 yıl aradan sonra bisiklet branşında Olimpiyatlar’da yarışan ilk Türk sporcu olurken; bir başka Brisasporlu Kemal Küçükbay da 36 yıl aradan sonra yol bisikleti kategorisinde Londra Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi temsil etme başarısını göstermiştir.
2015 sezonunda katıldıkları ulusal ve uluslararası müsabakalarda toplam 184 defa podyuma çıkan Brisasporlu bisikletçiler, 42 kez de milli takım formasını giyerek ülkemizin ve tüm Brisa Ailesi’nin gurur kaynağı olmuşlardır.
Brisaspor, aynı zamanda Brisa’nın sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda yeşil bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve sporun teşvik edilmesini de amaçlamaktadır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar