Bowling Kuralları Nelerdir?

  • Aydın Gazete
  • 18 Eylül 2017
  • Yorumlar Kapalı

Çok sayıda kişinin hobisi haline gelen salon sporu bowling kuralları doğrultusunda uygun olarak oynanırsa daha keyifli bir spor haline gelmektedir. Bowling, özel üretilen bir top ve 10 adet lobut ile oynanan, kendine özgü ve standart bir şekilde dizilen lobutların; oyun topu ile devrilmesi amaçlanan bir salon sporudur.

10 lobut standart bir şekilde dizilir ve oyuncu oyun hattının başında bulunan toplardan kendine uygun olanı seçer. Oyuncu, oyun hattının başındaki çizgiyi geçmeyecek şekilde topu standart olarak dizilmiş lobutlara doğru atar. Burada amaç en çok sayıda lobutu devirmektedir. Lobutlardan bir bölümü ve ya hiç biri devrilmezse oyuncu 2. Atışını gerçekleştirir. İkinci atışın ardından ise sıra diğer oyuncuya geçer. Topun atıldığı hattın iki tarafı açıktır. Atılan top doğru bir şekilde gitmezse kontrolle bir şekilde hattı terk eder.

Bowlingin Genel Kuralları Nelerdir?

Bowling kuralları gereği oyunun alanına bowling ayakkabıları dışında her hangi bir ayakkabı ile çıkılmamalıdır. Aynı zamanda bu alanda sigara içilmemeli ve her hangi bir şey tüketilmemelidir. Bowling topun atarken ayakkabıların altı temiz ve kuru olmalıdır.

Bowling Atış Kuralları Nelerdir?

Bowling oyunun kendine has kuralları gereği ilk atışı, atış alanına çıkan ilk oyuncu yapmalıdır. İki oyuncu aynı anda atış alanına çıktıysa öncelik sağ taraftaki oyuncudadır.

Atış öncesi ve atış sonrası diğer oyuncuların dikkatini dağıtacak hareketler yapmak bowlingin kendine has kurallarına aykırıdır. Atış esnasında, atış alanında atışı yapacak olan oyuncudan başka kimse olmaması gerekir. Diğer oyuncuların bekleme süresini kısa tutmak için çok üzün süre harcamadan hazırlık süreci tamamlanmalıdır.

Bowling Top Kuralları Nelerdir?

Atış yapılacak olan bowling topunun seçi yapılırken, oyuncunun kendine uygun olan topu seçmesi gerekir.  Topun ağırlığı ve parmak boyuna göre top seçimi yapılmalıdır. Tüm atışlarda aynı topun kullanılması topun daha dengeli atılmasına yardımcı olacaktır.

Oyuncu topu alırken iki elini kullanmalı ve güvenli bir şekilde topu kanalından çıkarmalıdır. Topu parmağa takarak alma ve ya tek taraftan alma gibi davranışlar istenmeyen kazalara neden olabilir.

Bowlingte Kıyafet Kuralları Nelerdir?

2007 yılı Türkiye 1. Bowling liginde sporcu kıyafetleri aşağıdaki kuraldaki şekilde belirtilmiştir:

Erkekler:  Bowling ayakkabısı, Kumaş pantolon, polo yaka t-shirt,

Kadınlar:  Bowling ayakkabısı, Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt.

Bowling genel kuralları bu şekilde sıralanmaktadır. Bu kurallar doğrultusunda sizlerde iyi bir bowling oyuncusu olabilirsiniz. Bowling hakkında daha fazla bilgi almak için de spoura.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar