Aydın’daki Tatbikat Nefes Kesti

  • Aydın Gazete
  • 27 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Aydın İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bölge tatbikatı nefes kesti.

Tatbikatta Jandarma Filo Komutanlığına bağlı bir helikopter de yer alırken, gerçeğini aratmayan tatbikat nefes kesti. Tatbikata katılan ekipler görevlerini başarı ile yerine getirirken, senaryo gereği yaralanan kişilerin yardım çığlıkları gerçeği aratmadı.UMKE 19. Bölge (Aydın, Denizli, Muğla) ekiplerinin koordinasyonunda Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Afet ve Acil Durum Başkanlığı İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Jandarma Filo Komutanlığının katılımıyla tatbikat düzenlendi.

Aydın Tekstilpark alanında yapılan ve 132 personel, 32 araç ve bir helikopterin de yer aldığı tatbikatta, senaryo gereği Aydın Tekstil Fabrikası içinde buhar kazanı patlaması sonucu yapılan ihbarla olay yerine ekipler sevk edildi.Patlama sonucunda senaryo gereği binada yangın ve çökme meydana geldi. Vardiya esnasında gerçekleşen patlama ile bina içinde ve servis araçlarında sıkışmış durumda olan çok sayıda yaralıya ekipler tarafından müdahale edildi. Emniyet ekipleri olay yerine gelerek çevre güvenliğini aldı.

Olay yerine gelen itfaiye ve AKS ekibi yangına müdahale ederek söndürdü. AFAD ekipleri bina enkazı içinde sıkışan yaralılara müdahale etti. UMKE ekipleri de kazazedeleri uygun yöntemlerle kurtardı. Ayrıca yaşanan olayda uzuv kopması olan bir vakanın acil nakli gerektirmesi sebebiyle Jandarma Filo Komutanlığına bağlı bir helikopter olay yerine gelerek, yaralıyı Adnan Menderes Üniversitesi Acil Servisine götürdü. Olay yerindeki tüm yaralılar yapılan müdahalenin ardından hastanelere kaldırılırken, olay yerinde hayatını kaybeden vatandaşlar için polis ekipleri savcılık incelemesi için önlem alırken, tatbikat başarı ile sona erdi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın Önleme Şube Müdürü Murat Aktaş, gayet güzel bir tatbikat gerçekleştirdiklerini belirterek, tatbikata katılan herkese teşekkür etti.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Şenel ise, Sağlık Bakanlığının Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi adı altında afet durumları ve olağanüstü hal durumlarında tıbbi destek sağlamak için kurduğu ekiplerin olduğunu belirterek, “Bu ekiplerin sürekli güncel ve faal halde kalması için çeşitli zamanlarda tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. Bu da 19. Bölge dediğimiz Aydın, Muğla ve Denizli UMKE bölgesinin ortak tatbikatıdır.

Tabi ki bu tür afet ve olağanüstü hallerde organize olmak çok önemli. Gördüğünüz gibi bir yangın olayı gerçekleşti ve itfaiyemiz hemen müdahale etti. Ardından AFAD ekipleri geldi ve olay yerini kontrol altına aldı. Jandarma Filo Komutanlığından bir helikopterimiz geldi. Tam bir organize içinde gerçekleştirdik” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar