Aydın Valisi : Memlekete Çivi Çakanın Yanındayız

  • Aydın Gazete
  • 19 Ekim 2017
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası’nda “Güvenilir Süt Güvenilir Gelecek için Sürdürülebilir Süt Hijyeni Eğitim Modeli” Sonuç Paylaşım Toplantısı Yapıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Merkezi, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, ÖR-KOOP, Hollanda Dairy Training Center (Süt sektörü eğitim Merkezi) ve Çek Cumhuriyeti Özel Tarım Birliği tarafından yürütülen “Güvenilir Süt Güvenilir Gelecek için Sürdürülebilir Süt Hijyeni Eğitim Modeli” projesinin sonuç paylaşım toplantısı Kuşadası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra Hollanda ve Çek Cumhuriyeti yetkilileri, tarımla ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Val Sayın Yavuz Selim Köşger, “Kâğıt üzerinde kalan hiçbir şey etkili olmuyor ve sonuç doğurmuyor ancak göstererek özellikle çiftçi kardeşlerimizle yapılan eğitimlerde sahada uygulamayı yaparak sonuç alabiliyoruz. Bu anlamda süt hijyeni ile ilgili burada yapılan çalışmaların sahaya uygulamaya, tatbikata aktarılması noktasında bu projenin önemli katkılar sağlayacağını umut ediyorum.

Aydın çok alanda olduğu gibi tarımsal alanda da Türkiye’de ilkler arasında yer alan bir kentimiz. Birçok üründe 2. veya 3. Sırada yer alıyor, hatta bazı ürünlerde incir gibi en çok üretilen statüsünü muhafaza ediyor. İlimizde 360 bin büyükbaş hayvanımız var. Türkiye’de 8. Sıradayız. Sağmal büyük baş hayvan sıralamasında 9. Sıradayız. Ancak süt veriminde Türkiye’de 6.sıradayız. Bu şunu gösteriyor süt verimimizin iyi olduğunu gösteriyor, demek ki işin zor kısmını halletmişiz, üretim kısmı zor kısmı onu halletmişiz, tabi gideceğimiz çok yol var.

Hollanda coğrafi büyüklük olarak Aydın’ın 5 katı ama üretim olarak 10 kat fazla süt üretimi yaptığı görülüyor, Aydın’a nispetle. Ancak Türkiye’ye baktığımız da Aydın üretim noktasında önemli bir hususu gerçekleştirmiş küçük nüanslar var. Hijyen bunlardan birisi. Hayvanı yetiştiriyoruz sağacak aşamaya getiriyoruz, hayvanı sağım makinasına alıyoruz, ancak orda küçük bir şeyi gözden kaçırdığımız için sütümüzün kıymetini düşürüyoruz. Oradaki küçük bir dikkat biraz meseleye önem vermek orda ürettiğimiz ürünü hakettiği değeri bulduracak ve bunu sürekli yapmamız gerekiyor, bu anlamda bu eğitimin katkı sağlayacağına eminim.

Biz valilik olarak devleti temsilen söylüyorum, bu memlekete çivi çakanın yanındayız, elini taşın altına koyan bütün kardeşlerimizin yanındayız ve arkasında destekçiyiz. Onlar üretecekler ülkemiz kalkınacak daha yaşanılası daha güzel ülkeyi kuracağız geliştireceğiz inşallah hep birlikte, bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar