Atık İlaç Toplama Çalışması Başlatıldı

  • Aydın Gazete
  • 19 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’de Atık İlaç Hareketi’ni ilk defa başlatan Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP), Ege Bölgesi’nde Denizli, Aydın,  Manisa  ve İzmir illerinde, belediyeler ve eczacı odalarının işbirliğinde miadı dolan veya kullanılmayan atık ilaçların doğaya karışmasını önlemek amacıyla bir çalışma başlattı.

Bu kapsamda ilk olarak Denizli’nin Buldan ilçesinde Buldan Belediyesi, Denizli Eczacı Odası ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) işbirliğiyle evlerde bulunan atık ilaçlar toplandı. Buldan’da yaşayan vatandaşlar, broşür ve belediye araçlarının anonslarıyla atık ilaçlarını toplamaları konusunda bilgilendirildi. 

“Amacımız gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak” 

Buldan’daki halkın atık ilaç toplama hareketine ilgisinin çok yüksek olduğunu belirten ÇEKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Seval Ünlüerler, aynı çalışmayı Aydın,  Manisa ve İzmir illerinde de  sürdüreceklerini söyledi. ÇEKOOP olarak gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için faaliyetler yürüttüklerini ifade eden Ünlüerler, “Atık veya tarihi geçmiş ilaçlar, toplanıp uygun koşullarda imha edilmediği takdirde toprağa ve suya karışıyor. ÇEKOOP olarak ilaçların güvenli bir şekilde toplanıp, lisanslı firmalarda çevreye zarar vermeden imha edilmesini sağlıyoruz.

Ege  Bölgesi’ndeki illerinin ilçelerinde başlattığımız atık ilaç toplama çalışmasına destek veren tüm belediye, eczacı odaları yetkilileri ve kampanyaya destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar