Çadırda Dram. Suriyeli Değil Aydın’lı

  • Aydın Gazete
  • 16 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bir şekilde sahip çıkıldığı Türkiye’de ülke vatandaşı bazı ailelerin yaşam koşulları görenlerin yüreklerini dağlıyor.

Aydın’da 4 çocuğu ve ekmek teknesi bir atı ile çadırda yaşayan Şaşkın Ailesi’nin dram dolu yaşam mücadelesi görenleri şaşırtıyor. Havaların soğuması ile birlikte çok zorda olan ailenin yetkililerden tek isteği sıcak bir yuva çocukların ödevlerini elektrik lambası altında yapabilmesi.

Aydın Ata Mahallesi Toptan Gıdacılar Çarşısı yakınlarında bulunan su kanalının yanında kurulu naylon çadırda yaşayan Ali-Yurdagül Şaşkın Çifti’nin yaşam mücadelesi görenlerin yüreğini dağlıyor. Temin ettikleri naylonlar ve çöpten topladıkları karton kutulardan yaptıkları bir çadırda yaşayan 6 kişilik Şaşkın Ailesi, Aydın’da elektrik ve suya hasret hayat mücadelesi veriyorlar. Biri özürlü 4 çocuğunu okutabilmek için Ali-Yurdagül Şaşkın çifti Küheylan ismini verdikleri atları çöplerden geri dönüşüm maddesi toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Bir yandan karın doyurmaya çalışan diğer yandan da çocuklarını okutan Türk vatandaşı Aydınlı Aile, Suriyeli sığınmacılardan daha zor şartlarda yaşıyor.

“HAVALARIN SOĞUMASI İLE VİCDANLAR BUZ TUTMASINDAN KORKUYORLAR”
Çocukları okula gitmesine rağmen hiçbir yetkilinin ilgilenmediği Şaşkın Ailesi’nin en büyük korkusu sadece havaların soğuması değil havalarla birlikte vicdanların buz tutması… Naylon çadırda yaşayıp cami çeşmelerinden doldurup geldiği su ile yemek, içme ve temizlik suyunu karşılayan, çevre sakinlerinin yardımı ile şarj ettirdiği akü ile de aydınlatma ihtiyacını karşılayan Yurdagül Şaşkın, özellikle kışın yaşam koşullarının çok zor olduğunu belirterek yetkililerden tek isteğinin sıcak bir yuva ve çocuklarının elektrik lambası altında ders çalışması olduğunu söyledi.

Çocuklarını okutmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştığını belirten Baba Ali Şaşkın ise, zor bir hayat yaşadıklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar