İstanbul’dan Geldi Kulakların Pasını Sildi

  • Aydın Gazete
  • 15 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Tuna Kültür ve Sanat Derneği  (TUNADER) sanat dünyasının değerlerini yaşarken anmaya devam ediyor. 20. kuruluş yılını kutlayan TUNA DER, “Yaşarken Anılmalı Projesi” Bilge Özgen ile devam etti. Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Karşıyakalılar tarafından büyük ilgi gören “Bilge Özgen ile Müzik İçinde Sohbet” konserine ünlü besteci Bilge Özgen ile solist Tayfun Atalan’ın yanı sıra Güftekar Tümay Üçok, Sevinç Atan ve Yalçın Benlican gibi söz yazarları da katılarak seyircilerle bütünleşti.

Konserin ilk bölümünde Bilge Özgen besteleri  şefliğini Çiğdem Sabuncuoğlu’nun yaptığı TUNA DER TŞM Korosu tarafından seslendirilirken Bilge Özgen’in anılarını anlattığı kısa sohbetler konsere katılanlara keyifli anlar yaşattı. Solist Tayfun Atalan, konserin 2. bölümünde geceye katılanları sesiyle büyülerken Koro şefi Çiğdem Sabuncuoğlu da Bilge Özgen’den 2 eser seslendirdi.  Bilge Özgen’in seslendirdiği eserler ise kulakların pasını sildi.

Konserin sonunda Bilge Özgen ile geceye katılan solist, güftekar ve söz yazarlarına teşekkür plaketi sunuldu.

ŞARKILARIMIZ TERÖR ŞEHİTLERİMİZE

TUNA-DER Koro şefi Çiğdem Sabuncuoğlu, Yaşarken Anılmalı Projesi’nin devamının geleceğini açıkladı. Projenin başarıya ulaşmasından mutluluk duyduklarını söyleyen Sabuncuoğlu,     “Gecemiz kulakların pasını sildi ama coşku değil burukluk vardı. Çünkü şehitlerimi için içimiz kan ağlarken sahneye çıkmak zorunda kaldık. Yüreklerimizdeki  tüm şarkılarımızı şehitlerimize gönderdik. Bizlere göre sanat varoldukça, müzik yaşadıkça, Bilge Özgen gibi nice bestekarlarımıza sahip çıkıldıkça bu ülkede mutlaka birgün barış ve sevgi konuşulur hale gelecektir. Bu acı günde gecemize katılan herkese, güftekarlarımıza ve Sayın Bilge Özgen Hocamıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan  İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı Feyyaz Sungur da 20. yılını kutlayan TUNA-DER’e plaket sundu.

BİLGE ÖZGEN

Viranşehir’de 1935’te doğan besteci İlk tahsilini Adana’da lise tahsilini ise Kilis’te yapmıştır.  Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun olan Özgen,  İlk müzik bilgilerini amatör olarak müzikle uğraşan babası Sabri Özgen’den almıştır. Vedia Tunççekiç ile Erol Ayan ile tanışan ünlü bestekarın sanat yaşamının 2. dönemi başlamıştır. Nevzat Özgen ile 1959’da yaşamını birleştiren ve 2 çocuğu bulunan  Bilge Özgen,  “Unutur Sanma Sakin” adli eseriyle 1980’de Milliyet’in “Yılın En Sevilen 10 Eseri” anketinde dördüncülük, 1987’de TRT-TUTAV Beste Yarışması’nda “Kız Sana Bir Hal Olmuş” eseri ile üçüncülük, 1990’da “Çocuk Şarkıları Yarışması Mansiyon ödülü, 1991 yılı Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülü, 1992 Yılı TRT Müzik Ödülü gibi ödüllerin de sahibidir. Çok sayıda bestesi olan sanatçının tanınmış eserleri arasında “Unutur Sanma”, “Gökten Yağmur Değil , “Ben Bir Küçücük Sevdalı Kustum”, “Arıyı Çiçekte Dalda Sevelim”, “Sabret Sabret Dediler”,”Lades”, “Sevgi Dolu şu Gönlüm” gibi eserler yer almaktadır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar