Lise öğrencilerinden Büyükşehir Meclisi’ne ziyaret

  • Aydın Gazete
  • 15 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydem Fen Lisesi öğrencileri, Demokrasi Bilinci Programı kapsamında Denizli Büyükşehir Belediye Meclisini ziyaret etti.

Aydem Fen Lisesi öğretmenleri Şerife Demir, Salih Kurt ile öğrenciler Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile bir araya geldi. Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Osman Zolan, gençlere yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarıyla ilgili bilgiler verdi. Başkan Zolan, “Vatandaşlarla direk temas eden ve demokrasinin başlangıcı olan yerel yönetimler çok önemli. Yerel yönetimlerin belediye meclisleri, il genel meclisleri gibi yapıları vardır. Muhtarlık da yerel yönetimin içine dahildir. Vatandaşların seçmiş olduğu başkan ve meclis üyeleriyle halka hizmet edilir” diyerek yerel yönetimlerin işleyişi ile ilgili soruları yanıtladı. 

“Büyükşehirin amacı bir şehri bütün olarak yapılandırmaktır”

Denizli’nin 30 Mart 2014 tarihinden sonra büyükşehir yapılanmasına geçtiğini hatırlatan Başkan Zolan, “Denizlimizde bir Büyükşehir Belediye Meclisi ve 19 ilçenin belediye meclisi var. Her ilçe, nüfus büyüklüğüne göre Büyükşehir Meclisine temsilci gönderir. Biz burada tüm Denizli’yle ilgili kararlar alırız. İlçe belediye meclislerinin yaptığı işlerin birçoğu Büyükşehir Meclisine gelir. Nihai karar Büyükşehir Meclisinde verilir. Onaylanır veya reddedilir. Bu, Büyükşehir Meclisinin takdiridir. Büyükşehir kanununun amacı bir şehrin bütün olarak yapılandırılmasıdır. Yatırımlar ve planlama noktasında kenti eşit olarak görüp bütünüyle eşdeğer bir şekilde yukarı çıkarma amacı vardır” ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemini anlattı

Öğrencilere başkanlık sistemini anlatan Başkan Zolan, “Başkanlık sistemine en uygun örnek belediye başkanlığıdır. Bu sistemle halkımız Cumhurbaşkanını 5 yıl süreyle seçecek, hükümet düşebilir diye bir sıkıntı olmayacak. Ülkemde istikrar sağlanmış olacak” diye konuştu. Konuşmanın ardından öğrenciler Başkan Zolan’a çiçek vererek, bir süre meclis toplantısını izledi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar