Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Konferansı Yapılacak

  • Aydın Gazete
  • 11 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından başlatılan, Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi kapsamında, birbirinden değerli yerli ve yabancı uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı toplantı,  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) işbirliğiyle 14 Aralık Çarşamba günü InterContinental Otel İstanbul’da gerçekleştirilecek.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği aile şirketlerinin sürdürülebilirlik yolculuğunu 4 temel başlıkta inceliyor: Çalışanlar, Toplum, Çevre ve Gelecek Nesiller. 

Toplantı hakkında konuşan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır; “TAİDER ve TÜSİAD olarak sürdürülebilirlik için yapılması gerekenlerin ele alınacağı bu ortak toplantıda amacımız kamuoyunda farkındalık yaratmak ve aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini destekleyerek 21.yüzyılda iş yapma şekillerinde değişimin bu yönde olmasına ortam hazırlamaktır. Sürdürülebilirliğin odağına çalışanlarımızı, toplumumuzu, çevremizi ve gelecek nesillerimizi koyan Sürdürülebilirlik Andımız uyarınca başlattığımız projemizin ülkemizdeki tüm aile şirketlerini bu yolculuğa çıkarmakta ateşleyici olacağına inanıyoruz” dedi. 

Sözlerine devam eden Bayındır; “Her süreç gibi sürdürülebilirliğin de devamlı iyileştirilmesi, geliştirilmesi için ölçülmesi gerekmektedir. Bunun için bu yolculuğun çerçevesinin çizildiği, hedeflerinin belirlendiği rehber niteliğini taşıyan Kuzey Yıldızı projemizi geliştirdik. Bu proje ile farkındalık yaratılması, bilincin artması, uygulamaların işletmelerde sürdürülebilirliği köklendirmesi ve sorumluluk ile aile hedeflerinin birleştirilmesi amaçlanıyor. Aile işletmelerinin, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını değerlendirebilmeleri, şirketlerin kendilerini ölçümleyebilmeleri ve geliştirebilecekleri alanları ortaya çıkarabilmeleri için “Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testini” geliştirdik. Üyesi olduğumuzu Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (FBN, Family Business Network International) aracılığı ile şirketlerin çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller olarak belirlenen 4 alandaki çalışmalarını çevrimiçi olarak ölçümleyip sertifikalandıran bir kuruluş olan B-Corp ile işbirliği yaptık. Yine bu projemiz kapsamında 14 Aralık toplantımızda açıklanacağı üzere Türk Aile Şirketlerinde sürdürülebilirlik alanında çalışmalarının teşvik edilmesini amaçlayan “Türk Aile Şirketleri Kuzey Yıldızının Peşinde” sloganıyla bir yarışma düzenliyoruz.” dedi.

Aile şirketlerinin iş yapma şekilleri “sürdürülebilir” olmayı hedeflemeli

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin Akman’ın açılış konuşmaları ile başlayacak toplantıda, Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Yarışması’nın tanıtımını gerçekleştirecek.

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır’ın oturum yöneticisi olduğu “Aile Şirketleri Sürdürülebilirliğin Neresinde?” konulu panelde konuşmacılar TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komite Başkanı Naile Göçen Çukurova, B Corp Türkiye Direktörü Kerem Okumuş, Aile İşletmeleri Ağı (FBN) Hollanda’dan Desiree Van Der Kaaji ile Aile İşletmeleri Ağı (FBN) Hindistan’dan Arjun Chowgule dünyadan ve Türkiye’den örneklerle Kuzey Yıldızı’nı arayacaklar. 

Panel oturumunun ardından “Enerji Verimliliği ve Finansman” konusunda Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) Banka İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu konuşmasını gerçekleştirecek. Etkinlik ücretsiz ve herkese açık olacak.

KUZEY YILDIZI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YARIŞMASI

TAİDER, aile işletmelerinde sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaların değerlendirileceği “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Yarışması” düzenliyor. 

Duyurusu 14 Aralık’taki toplantıda yapılacak olan yarışma ile kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan,  çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından fark yaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Yarışmanın sonuçları Ekim 2017’de açıklanacak.  

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar