Kuş Gribi Yeniden Hortladı mı?

  • Aydın Gazete
  • 9 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve bazı Asya ülkelerinde kanatlı hayvanlarda kuş gribi enfeksiyonun görülmesi üzerine harekete geçen yetkililer, geçtiğimiz günlerde sektör temsilcileri ile de bir araya gelerek uyarılarda bulundu. İl Müdür Yardımcısı Selami Turan ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Ayşe Şener Denizli başkanlığında düzenlenen toplantıda, olası bir vakaya hazırlıklı olunması ve görevli veteriner hekimler ile sektörün konuya daha çok önem vermesi gerektiği vurgulandı.

 

“Kuş Gribi Mücadele, Değerlendirme ve Alınacak Önlemler” konusunda ayrıntılı bilgilerin verildiği toplantıya İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerinde görevli konu uzmanı Veteriner Hekimler, İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı ile sektör temsilcileri katıldı. Hastalığın hayvanların yaşam alanlarına girişini ve yayılmasını engellemeye yönelik biyogüvenlik önlemleri konusunun da görüşüldüğü toplantıda, alınan ve alınması gereken tedbirler hakkında değerlendirmeler yapıldı. 

 

Selami Turan: “Tüm Önlemleri Almış Durumdayız”

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Müdür Yardımcısı Selami Turan, “Hastalık görülmemesine rağmen olası bir kuş gribi enfeksiyonuna karşı tüm tedbirleri almış durumdayız. Çiftliklerde biyogüvenlik önlemleri alınarak olası bir salgına karşı alarma geçildi. İzmir’de konu uzmanı personel tarafından kuluçkahane, damızlık ticari etlik, ticari yumurtacı işletmeleri olmak üzere toplam 1064 adet kümeste gerekli tedbirler alındı. İl, İlçe Müdürlüklerimiz ve özel sektörce, dezenfeksiyon gibi uygulamalara yönelik alt yapımız şu anda tamamen hazır” diye konuştu.

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar