Türkiye’de Kaç Radyo ve TV Var?

  • Aydın Gazete
  • 6 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’de,  bin 268  radyo ve televizyon kurumu bulunuyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından  yapılan açıklamada Türkiye’de faal olarak  bin 268  radyo ve televizyon kurumu bulunduğu belirtildi.

Bu yayın kurumlarının  yüzde 73,7’si karasal,  yüzde 26,3’ü ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar. Karasal yayın yapan kurumların  yüzde 78,3’ü radyo yayıncılığı yapıyor. Bu yayın kurumlarının  yüzde 11,9’u televizyon yayıncılığı,  yüzde 9,9’u radyo ve televizyon yayıncılığı yapıyor.

Karasal yayın yapan kurumların  yüzde 80,6’sını yerel yayın kurumları oluşturuyor.  Karasal yayın yapan kurumların  yüzde 11,7’si bölgesel yayın,  yüzde 7,7’si ise ulusal yayın yapıyor.

 Toplam istihdamın  yüzde 63,3’ünü ulusal yayın yapan kurumlar oluşturuyor. Radyo ve televizyon kurumlarında 2015 yılında çalışanların  yüzde 14,5’i yerel yayın yapan kurumlarda,  yüzde 3,5’i bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı. Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise  yüzde 18,7 oldu.

Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam istihdamın  yüzde 86,1’i televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı. Toplam katma değerin  yüzde 90,2’sini ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu.

Radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin  yüzde 0,6’sı bölgesel,  yüzde 2,4’ü yerel,  yüzde 6,8’i ise uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından yaratıldı. Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin  yüzde 92,0’si televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde üretildi.

YAYIN TÜRLERİNE GÖRE TEMEL GÖSTERGELER

Karasal yayın yapan kurumların yayın süresi 8 milyon 168 bin 638 saat oldu. Toplam yayın saatinin  yüzde 71’ini radyo yayıncılığı,  yüzde 19,0’unu radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 10’unu televizyon yayıncılığı oluşturdu.

Toplam yayın süresinin  yüzde 97,5’inde yerli yapım programlar yayınlandı. Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin  yüzde 71,8’i radyoda,  yüzde 9,5’i televizyonda gerçekleşti. Yabancı yapım programlarda ise  yüzde 41,0’i radyoda,  yüzde 28,7’si televizyonda yer aldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar