Çocuklar Löseminin Farkına Vardılar

  • Aydın Gazete
  • 4 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

            Ece Yıldız’a İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi olduğu sırada “lenfoblaştık lösemi” (lenf kanseri) tanısı konuldu.

 Erken tanı ve tedavi sonucu hastalığı yenmeyi başaran Ece, yaşadıkları zorlukları kimsenin yaşamaması için yapılması gerekenlere dikkat çekti. İzmir’in Menderes İlçesi Fatma Ramazan Büküsoğlu Anadolu Lisesi’nde okuyan Ece bir grup öğretmeni ve öğrenci ile birlikte farkındalık oluşturdu.  Yaklaşık 30 kişi “lenfoblaştık lösemi” (lenf kanseri)  hastalarının kullandığı maskelerden taktı. Öğretmenler maske ile ders anlattı. Öğrenciler bulundukları sınıflarda derse maskeyle katıldı. Kimi spor yaparken, kimi kantinde yemek alırken maskesini hiç çıkarmadı. Gün boyu takılan maske diğer öğrencilerde büyük merak uyandırdı.

Öğrencilerin neden? sorularının cevabı, tüm dersler bittiğinde verildi. Bahçede toplanan okulun tüm öğrencilerine bir konuşma gerçekleştiren Ece Yıldız “lenfoblaştık lösemi” (lenf kanseri) hastalığının erken tanı ve tedavi sonucu yenilebildiğini vurguladı. Ece,“Lösemili Çocuklar Haftası minicik bedenlerde olan kocaman yüreklerin sevgi ile kucaklaşacağı, toplumsal farkındalığın yaratılacağı bir haftadır. Hafta geride kalabilir, ama “lösemi” konusundaki duyarlılığı bütün bir yıla yaymamız gerektiğini düşünüyorum”dedi.

Satırlara serpiştirdiği duygu yüklü konuşmasının metnini okurken öğrencinin göz damlaları zaman zaman yanağına süzüldü. Konuşmayı dinleyen öğrenciler gözyaşları arasında arkadaşlarına alkışları ile destek verdi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar