Türkiye Solunun Kısa Tarihi Kitapçılarda

  • Aydın Gazete
  • 2 Aralık 2016
  • Yorumlar Kapalı

TÜRKİYE SOLUNUN KISA TARİHİ

KİTABI RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

Türkiye siyasal tarihi üzerinde çalışan, sol-sosyalist hareketi yakından takip eden bir gazeteci olan Çarık, tarihin tozlu sayfalarına girdi, kaynakları taradı, kimi tanıklarla konuştu ve bu çalışmayı ortaya çıkardı.

 

TÜRKİYE SOLUNUN KISA TARİHİ’ne dair…

Kitapta, Osmanlı’nın son döneminden günümüze kadar öne çıkan birçok isim, siyasi parti, dernek, sendika, oda ve vakıf, dergi ve gazeteler ile olaylar derli toplu bir şekilde sunuluyor.

Türkiye’deki sol, sosyalist, devrimci hareketin kısa ana başlıklarıyla bir özeti bir bakıma. Adeta bir “gayya kuyusu” olan bu alanda her biri üzerine uzun uzun yazılan ve hâlâ da yazılacak olan konular, olaylar, kurumlar, kişiler en temel haliyle yer alıyor.

Özellikle yeni kuşağın toplumsal, siyasal ve ideolojik mücadelelerin en büyük öznesi olan solun tarihini ana hatlarıyla tanıması yolunda bir kapı aralamaya çalışılıyor.

Genç araştırmacı-yazar Şenol Çarık, Türkiye Sosyalist Sol Hareketini yakından takip eden bir gazeteci olarak tarihin tozlu sayfalarına girdi, tanıklarla konuştu ve bu kısa özeti ortaya çıkardı.

Türkiye solunun soyağacını öğrenmeye hazır mısınız?

ŞENOL ÇARIK kimdir?

Gazeteciliğe 2003 yılında Ulusal Kanal’da muhabir olarak başladı. Aydınlık Gazetesinde haber ve söyleşileri yayınlandı. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Yüksek Lisans yaptı. 

Sırasıyla, İlk Kurşun, Haber Ekspres, Dem Tv, Metropol FM, Medya Türk Yorum, Bildiren gibi yayın organlarında çalıştı. Haber ve söyleşileri Gerçek Gündem, ulusalkanal.com.tr, muhalifgazete.com, yonhaber.com gibi sitelerde yayınlandı.

Öte yandan Aydınlık Kitap, Yurt Kitap, Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ta yazıları yayınlandı. 2011’den bu yana Odatv’de yazan Şenol Çarık, Yön Radyo’da siyasal tarihe ilişkin haftada bir yayınlanan ‘Parantez’ isimli bir program hazırlayıp sundu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar