İş dünyası AP kararını yorumladı

  • Aydın Gazete
  • 26 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı
Akgerman, “İlişkilerde sağduyu öne çıkmalı” 
Güçlü, “Karar bağlayıcı değil”
Elmasoğlu, “iki tarafta zarar görür”
Batı Anadolu Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, kararın diplomatik ve siyasi bir karşılığı olmadığını ifade ederek alınan kararla AB’nin iç siyasetine bir mesaj verdiğini söyledi. Alınan kararın tek başına bir anlam taşımadığını ifade eden Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, her şeyin uzun vadede rayına oturacağına inandığını söyledi. Avrupa Birliği müzakerelerinin her iki taraf içinde önemli olduğuna değinen Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu ise, sürecin zamanla düzelmesi gerektiğini dile getirerek, sorunların çözülmemesi halinde Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ekonomik olarak zarar göreceğini açıkladı. 
“AB ilişkileri iç politika malzemesi yapılmasın”
BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, “Bu bir tavsiye kararıdır. Tavsiye kararının uygulanmasını AB Komisyonu belirleyecek. AB Komisyonu, bu tavsiye kararında bunun mekanizmasını nasıl işletir bilemeyiz. Bizim de diplomatik bir şekilde ilişkilerimizi sürdürmemiz gerekiyor. Her iki tarafın da dış ilişkileri iç politikaya malzeme yapmaktan vazgeçmesi gerekiyor. AB ve Türkiye olarak herkesin gündemi çok farklı. Gündemde aş, iş var. Lüzumsuz gerginliklere mahal vermemek, sağduyulu olmak lazım. Coğrafyamızı etkileyen sorunlar için daha yakın işbirliğine girmemiz gerekiyor. El Bab’daki saldırı da Türkiye’nin zor bir dönemeçten geçtiğini gösteriyor. Bu zorlu dönemeçte biz haklı durumumuzu diplomatik yaklaşıma pekiştirmeliyiz. Haklı iken haksız duruma düşmemeliyiz. Karşılıklı olarak kavga etmeyi bırakmamız sürecin kısa sürede çözülmesine önemli rol oynayabilir. Diplomatik yaklaşımı esas almamız gerekiyor” dedi.
“Askıya alma şansımız yok”
Başta Merkel olmak üzere,önemli AB ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanlarının Türkiye ile kanalların açık tutulması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirten ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü,  ise “Bu karar tek başına bir anlam taşımıyor. Asıl karar mercii AB Komisyonu ve komisyonu şekillendiren ülkelerin hükümetleridir.İletişim kanallarının açık olması bütün tarafların lehinedir.  Çok acele ve kırılganlığı artıracak bir tutum içine girmemek gerekiyor. Soğukkanlı olmak lazım. Avrupa ile coğrafi tarihi ve ekonomik ilişkilerimiz var. İlişkileri bütünüyle koparma, askıya alma, dondurma şansımız yok. Bu tarafların yararına değil. Bu sıkıntıların geçici olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede doğru bir şekilde ilişkilerin rayına oturacağına inanıyorum” dedi.
 “İlişkiler düzeltilmeli”
Avrupa Birliği ile ekonomik ilişkilerin önemine dikkatleri çeken EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu ise, “Geçmişten bugüne ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan uyum sağladığımız AB ile ilişkilerimizin ivedilikle düzeltilmesi gerekiyor. Komşularımız ile olan politik sorunların üzerine AB ile bir sorun yaşamamız halinde iş dünyası olarak ciddi bir kaygı duymaya başlayacağız. Ekonomik kaygılarımız git gide artıyor. Hükümetin gerekli önlemleri almasını bekliyoruz. Diplomatik sorunlar ekonomik sorunlara davetiye çıkaracaktır. Geçmişte bunların örneklerini görebiliriz” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar