V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Lansmanı yapıldı

  • Aydın Gazete
  • 24 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

“Fikrini Geleceğe Taşı”

V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı başvuruları başlıyor

 

 V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, “Ege İhracatçı Birlikleri organizatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenlenen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği ile gıda ürünleri ihracatında katma değeri artırmak, yeni teknoloji ve metotları üretim süreçlerine kazandırmak, üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmek amaçlarına yönelik olarak potansiyel Ar-Ge işbirlikleri yaratılmasını amaçlıyoruz. Araştırmacılar ve öğrenciler tarafından hazırlanan gıda ile ilgili yenilikçi ve inovatif ürünlerle katma değerli üretimi artıracak projeler bu etkinlik sayesinde sanayicileri, profesyonelleri ve yatırımcıları buluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemde, V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğini 25 Mayıs 2017 tarihinde İzmir’de gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Rıza Seyyar sözlerine şöyle devam etti: “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği ile eş zamanlı olarak birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı paneller düzenliyoruz, çeşitli inovatif ürünler sergiliyoruz. Gençlerimiz gün boyunca bir yandan sergilenen projeleri incelerken bir yandan da panellere katılarak sektörün değerli paydaşların tecrübelerini dinleme imkanı bulacakları için hem lise hem de üniversite öğrencileri için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Proje pazarı kapsamında geçtiğimiz yıl öğrenci kategorisinde dereceye giren 3 proje sahibine toplam 12.500 ABD doları ödül verilmiştir. V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında dereceye girecek proje sahiplerine öğrenci, araştırıcı ve özel kategorilerinde toplam 120.000 TL ödül verilecektir.”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal lansmanda yaptığı konuşmada; “Bakanlığımızca gıda ve tarımla ilgili işleri yakından takip ediyoruz. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı da bizim önemsediğimiz ve yakından ilgilendiğimiz bir iştir. 40 milyar dolar tarımsal ürün ihracat hedefimiz olan bir dönemde yeni projeler üreticimizden, alıcılara, sanayicilere, ihracatçıya ve üniversitelere kadar herkesin işbirliği içinde çalışmasıyla mümkün olacaktır. Ne kadar başarılı ve çok proje üretilirse hayata geçen proje sayısı da artar ve bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olur. Bu sene de iyi sonuçlar doğuracak bir proje pazarı etkinliği gerçekleşeceğine inancımız tamdır” diyerek görüşlerini bildirdi.

 

Lansmanda yaptığı konuşmada proje konularına değinen V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uygun Aksoy: “V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında proje başvuru konularının; Birincil Üretim [Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Su Ürünleri, Doğadan Toplanan Ürünler (hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, fındık, yaş meyve sebze, zeytin, baharatlar, tıbbi aromatik bitkiler, su ürünleri, vb.)], Gıda İşleme ve Teknolojileri (zeytinyağı, meyve ve sebze mamulleri, işlenmiş kabuklu, kuru meyve ürünleri ve mamulleri), Paketleme ve Ambalajlama, Pazarlama ve Değer Zinciri Yönetimi ve Özel Kategori (Gıdalarda Yeşil Üretim Uygulamaları ve Gelenekten Geleceğe Ürün Tasarımı) olarak belirlendi. Gençlerimizin farkındalığını artırmak ve sürdürülebilir çalışmalar yaratmak niyetindeyiz” dedi.

 

Başvuruların bugün itibariyle www.gidaargeprojepazari.org adresinden başladığını kaydeden Başkan Seyyar, etkinliğe bitkisel, hayvansal ve su ürünleri kökenli gıda üretimi ve teknolojileri alanında özgün projeleri olan profesyonellerin, mucitler, akademisyenler ve öğrencilerin katılabileceğini, ayrıca 2017’de düzenlenecek V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Asya’daki üniversiteler ile işbirliği kurabilmek için çalışmaların sürdürülmekte olduğunu, söz konusu proje pazarı için ilk olarak İspanya’daki Valladoid üniversitesi ile “Bilimsel İşbirliği Protokolü”nün imzalandığını belirterek sözlerine son verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar