Söke Okullarında Aşı Seferberliği Sürüyor

  • Aydın Gazete
  • 13 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

Söke Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ersev KUYUCU, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde yapılacak okul aşı uygulamaları ile ilgili bilgiler verdi.

Aşılama hizmetlerinde asıl amacın toplumda özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkmasını engellemek dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek olduğunu söyleyen Kuyucu açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı;

     Sağlık alanında kazanılmış  büyük zaferler vardır.Kızamık hastalığının Ülkemizden yok edilme aşamasına gelinmesi sayılabilir.Aynı başarının sorun olan diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla Ülkemizde okul çağı öğrencilerini aşı ile korunabilen; Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Difteri, Boğmaca, Tetanos hastalıklarına karşı bağışık hale getirmek amacıyla ilköğretim 1. ve 8. sınıf öğrencilerinin okul aşıları Söke Toplum Sağlığı Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile uygulanacaktır.

     Ailelerin aşı konusunda dikkat etmeleri gereen noktaları vurgulayarak, aşının yararlarını, neden aşı olması gerektiğini anlatın. Bazen çocuklar, aşıyla cezalandırıldıklarını düşünürler.Bazen de anne babalar çocukları böyle korkuturlar. ‘ Yaramazlık yaparsan, sana iğne yaptırırım ‘ dediğiniz bir çocuğu aşı olurken pek sakinleştiremeyeceğinizi düşünmelisiniz! diye belirterek Aşının biraz acıtabileceğini, ama bunun çok kısa süreceğini anlatın. Aşı sırasında derin derin nefes alması veya sayı sayması dikkatini dağıtabilir. Aşıdan korkmasına şiddetli tepki göstermeyin,sakin olun ve cesaretlendirin. Aşı sırasındaki iyi davranışını ödüllendirin. Bu ödül, bir öpücük veya kucaklama da olabilir.  

      Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun,aşıdan sonra karşılaşabileceğiniz yan etkiler ve bunlarla nasıl baş edeceğiniz konusunda doktorunuzdan bilgi alın. Böylece, aşı sonrası süreci de daha rahatatlatabilirsiniz. Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korunmayı sağlar. Halk arasında Kızamık karması diye de bilinir.

Kızamık,belirgin kırmızı lekelere yol açan viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık, soğuk algınlığı ve yüksek ateş ile karakterize edilir. Erken dönem ve geç dönemde birçok ciddi hastalık ve sakatlık hatta ölüm gibi komlikasyonlara yol açabilir.

Kızamıkçık yada Alman Kızamığı, Viral bir enfeksiyon olması, ateş ve deride kırmızılıklara yol açması bakımından Kızamığa benzer. Boyun bölgesinde kafa arkası ve kulak önündeki lenf bezleri de şişebilir. Aşı olmamış kız çocukları ileride hamile iken hastalanırlarsa özürlü bir çocuğa sahip olabilirler .

Kabakulak,tükürük bezlerinde şişmeye yol açan bulaşıcı viral bir hastalıktır. Şişme yüzün tek ya da iki tarafında ortaya çıkabilir. Kabakulak genellikle ateş ve hasta yemek yerken ya da ağzını açtığında ortaya çıkan çene ve yanak ağrısı ile birlikte görülür. En ciddi komplikasyonu erkek çocuklarda testislerin (yumurta) etkilenmesi ile kısırlıktır.

         Aşının ciddi bir yan etksi yoktur. Bazen ateş, çok nadiren de kızamık gibi bir deri döküntüsü veya yanaklarda şişme ağrı gibi hafif kabakulak belirtileri olabilir. Aşıdan 6-11 gün sonra da ateş görülebilir, gereğinde ateş düşürücü ilaçlarla müdahale edilebilir.

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar