Şirince Zeytin Şenliği yapıldı

  • Aydın Gazete
  • 22 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı
Şirince’ye hep birlikte sahip çıkmalıyız
Şirince Zeytin Şenliği’nin çok önemli bir faaliyet olduğunu belirten Başkan Bakıcı etkinlikte yaptığı konuşmada; “Zeytinin insanlık tarihindeki yeri bellidir. Zeytin barışı simgeliyor, özgürlüğü simgeliyor, kardeşliği simgeliyor. Zeytin kutsal bir ağaç, bir ürün olarak da görülmektedir. Dolayısıyla zeytinin insanlık tarihindeki yeri çok önemlidir. Şirince’mize zeytin şenliği çok yakışacaktır. Eğer Şirince’yi gelişigüzel kullanırsak, geliştirirsek büyük bir kayıp yaşarız. Şirince’yi korumak için kendi şahsi beklentilerimizi sınırlandırıp Şirince’mizin beklentilerini ön plana çıkartmalıyız” dedi. 
“Başkan Bakıcı’ya teşekkür ederiz”
Şirinceliler’in yanı sıra Şirince’ye gezmeye gelenlerin de yakın ilgi gösterdiği “Şirince Zeytin Şenliği” saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Etkinlikte Şirince Türetim Derneği Başkanı Mehmet Kuzu derneğin kuruluş amaç ve sürecinden bahsetti.  Kuzu konuşmasında Şirince’nin nüfusu 570 ama Şirince’nin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 4000’leri aştığı belirterek “Çalışma alanı olarak Şirince’nin doğal kültürel mirası ve mimarisinin korunması, Şirince’nin geleceği olan 0- 18 yaş arası tüm çocukların eğitimi ve Şirince’nin turizmi olduğunu belirtti. Kuzu; “Şirince’nin potansiyelinin zenginliğinin farkındayız. Konuşalım, paylaşalım ve asla diyalog ortamından kaçmayalım. Şirince için yararlı işler yapabiliriz. Dernek politika üretmeli, fikir üretmeli o yaşam alanının sorunlarını kolektif bir şekilde bir çözümle buluşturarak yetkililere aktarmalıdır” dedi. Dernek Başkanı Kuzu ayrıca derneğin kuruluş süreci ve sonrasında verdiği destekten dolayı Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ve Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya teşekkür etti. 
İlkokul Müjdesi
Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ise şenlikte yaptığı konuşmada bütün kutsal kitaplarda, başta Kur’an-ı Kerim’de zeytinin, zeytinyağının kutsal bir meyve olarak anıldığını belirtti. Kaymakam Boyacı; “Mahalle halkından talep geldiği takdirde Şirince’de yer alan ilkokulumuzu tekrar açabiliriz” dedi. 
Barış ve Kardeşlik Fidanı dikildi
Yapılan konuşmaların ardından Kaymakam Boyacı ve Başkan Bakıcı birlikte hatıra zeytin fidanı dikti. Selçuk Şahabettin Sarıdede Halk Eğitim Merkezi Folklor Ekibi’nin sunduğu Zeybek Gösterisiyle devam eden şenlikte Şirince sakinleri tarafından hazırlanan yöresel yemekler oldukça beğeni topladı.
 “Şirince’nin Yaşayan Tarihi” Fotoğraf Sergisini gezen katılımcılar daha sonra protokol üyeleriyle birlikte esnafları ziyaret ederek, zeytinyağı üreticilerinin çalışma alanlarını gezdi.Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar