Yaşam Bankası’ndan Kordon Kanı Eğitim Seferberliği

  • Aydın Gazete
  • 18 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı
 Avrupa’nın en güçlü aile biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası önderliğinde 2016 yılında gerçekleştirilen eğitimlerle 1.500’ün üzerinde aileye ulaşıldı. Ayrıca 350’den fazla hekime de kordon kanı kök hücrelerinin tedavideki yeri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu
Amaç bilinç düzeyinin artması
Yalnızca doğum sırasında alınabilen kordon kanı günümüzde kan hastalıkları, anemi ve kanser başta olmak üzere 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Ancak toplumda yeterli bilinç oluşmadığı için kordon kanı saklama oranı hâlâ çok düşük seviyelerde.  Avrupa’nın en güçlü aile biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası, bilinç düzeyinin artmasına yönelik ülke çapında bir dizi etkinlik düzenliyor. 
Bir yılda 1.500’den fazla aileye ulaştı
Yaşam Bankası önderliğinde gerçekleşen eğitimlerde doktor ve bebek bekleyen ailelere öncelik verildiğini söyleyen Yaşam Bankası FamiCord Group Yetkilisi Serdar Burku, 2016 yılı boyunca düzenledikleri aktiviteler hakkında bilgi verdi. Serdar Burku, ‘’Yıl boyunca, kordon kanının önemini anlatmaya yönelik 31 toplantı ve 1 kongre sunumuyla 356 kadın doğum uzmanıyla bilgi paylaşıldı. Ayrıca yine kordon kanı ve dokusunun geleceğinin masaya yatırıldığı özel bir sempozyumla da 33 nakil gerçekleştiren hematoloji uzmanıyla bir araya gelindi. Bilinç düzeyinin artmasına verdiğimiz destekle 1.500’den fazla aileye bire bir ulaştık. 2017’de bu rakamı artırmayı hedefliyoruz‘’ dedi. 
Gebe okulları ve fuarlara gidildi
Serdar Burku’nun verdiği bilgiye göre; Yaşam Kordon Kanı Bankası yıl boyunca yaptığı etkinlikler kapsamında; 79 gebe okuluyla 727, üç fuar organizasyonu ile 238 anne adayına ulaşırken, aile görüşmeleriyle de 587 çiftle bir araya geldi. Tüm bu organizasyonların toplamında 1.552 aileye kordon kanı ve dokusu ile ilgili eğitim verilmiş oldu. Kurum bu dönemde ayrıca telefonda danışma hizmeti ile 4.624 aileyle görüşme yaparak konunun önemine yönelik bilgiler paylaştı. Türkiye’de ilk kordon kanı naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Atila Tanyeli önderliğinde Prof. Dr. Filiz Çayan, Uzm. Dr. Serkan Oral, Uzm. Dr. Gurur Polat, Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Rehberi Ayşe Öner ve Esra Ertuğrul gibi isimler de markanın eğitim ve organizasyonlarına yıl boyunca destek verdi. 
Editöre not: 2002 yılında Ankara’da kurulan Yaşam Kordon Kanı Bankası, 2013 yılında Polonya Kök Hücre Bankası FamiCord Group çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Avrupa’nın en güçlü aile biyobankasına sahip olan ve 20 ülkede faaliyet gösteren FamiCord’da 130 binden fazla kordon kanı saklanıyor. Doğum sırasında bebeğin göbek bağı kesildikten sonra doktor tarafından alınan kordon kanı özel şartlar altında koruma altına alınıyor ve günümüzde 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.


Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar