İşte Klimalı Gelinlik

  • Aydın Gazete
  • 15 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı
Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İş-kur ve Halk Eğitim işbirliğinde düzenlenen Manisa bezi dokuma kurşundan çıkan ürünler düzenlenen defilede sergilendi. Kültür Merkezi Lale Salonu’nda düzenlenen defileye Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Adem Gökçe, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaşlı ve çok sayıda Manisalı vatandaş katıldı.
Büyük beğeni topladı
Manisa bezi, 20 kursiyerin yedi aylık eğitimi sonunda ortaya çıkardığı ürünlerle tekrar değer buldu. Manisa bezinden yapılmış olan gelinlik, bındalli, abiye ve elbiselerin sergilendiği defileyi davetliler beğeniyle izledi.  Protokol üyeleri, defilenin sonunda kurs eğitmeni Fatma Özkahraman’ı tebrik ederken, Manisa bezi dokuma kursu kursiyerlerine de belgelerini verdi.
Ziyaretçilerini bekliyor
Tarihi Manisa bezinden yapılmış olan 50 eser defilenin ardından Kültür Merkezi Lale Salonu’nda açılan sergide görücüye çıktı. “Yaşattığımız Tarih Manisa Bezi” adını taşıyan sergi, 18 Kasım tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.
Manisa bezinin en büyük özelliğinin klima özelliği olması olduğunu kaydeden kurs öğretmeni Fatma Özkahraman, “650 yıllık Manisa bezini Manisa Büyükşehir Belediyemiz yeniden hayata kazandırdı. Bunu canlandırdıktan sonra günümüz modelinde ne gidecekse her alanda nasıl kullanıldığını halkımıza göstermek istedik. Manisa bezinin yapısında ipekle pamuk bir arada kullanılır. Pamuk, özel büküme gittiği için likralı özelliği kazanıyor ve yıkandığında çekerek, ipek salma yapıyor. Beze klima özelliği veriyor. En büyük özelliği de o. Her alanda kullanılıyor olması da çok güzel bir durum. Gelinliğimiz klimalı gelinlik” dedi.
Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar