Kamudan ihraç edilen öğretmenler için olumsuz haber

  • Aydın Gazete
  • 8 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

Meslekten ihraç edilen 31 bin MEB personeli bir daha kamuda çalışamayacaklar. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler’de zaten bu yaptırım bilgisi yer alıyordu. Sadece öğretmenler için değil, kamudan ihraç edilen yaklaşık 71 bin personel de bir daha kamuda iş imkanı bulamayacaklar. Meslekten ihraç edilen MEB ve kamu personeli özel sektörde çalışabilirler ancak SGK hizmet dökümünde yazan ibare suçsuz olarak ihraç edilen mağdur olanları bir kez daha mağdur edecek.

KAMU HİZMETİNDEN ÇIKARTILMIŞTIR

Meslekten ihraç edilenler için olumsuz durum ise SGK dökümleri. Kamudan ihraç edilenlerin SGK dökümünde kamu hizmetinden çıkartılmıştır yazması iş bulmada büyük bir engel olarak gözükmektedir. Suçsuz olan ve mağdur olan öğretmen ve kamu personelinin iş bulmasında büyük bir problem oluşturmaktadır. İş verenlere durumunuzu, suçsuz olduğunuzu anlatmanız çok zor. Kamu hizmetinden çıkartılmıştır ibaresi iş verenin olumsuz olarak yaklaşmasına neden olacaktır ya da iş veren çalışmanız karşılığında almanız gereken ücretin altında bir ücret vererek bu durumu kendi lehine çevirmeye çalışacaktır. ogretmenlericin.com olarak MEB personeli arkadaşlardan iş bulamadıkları konusunda aldığımız mesajlar da bunun bir nevi göstergesidir. Suçsuz olan mağdur olan kişilerin itirazları sonuçlanana kadar, görevlerine iade edilene kadar geçecek zaman diliminde çalışmaları, gelir elde etmeleri gerekmektedir. Suçsuz yere meslekten ihraç edilen öğretmenlerin özel sektörde çalışma imkanları da bu tarz etkenlerle engellenmiş oluyor.

TASARRUF İŞVERENİN ELİNDE

Kamudan ihraç edilenler özelde çalışabilirler, bu tasarruf tamamen iş verenin elinde olan bir durumdur. Ancak meslekten ihraç edilenlerin iş bulmaları belirttiğimiz gerekçelerden dolayı gerçekten çok zordur. Kamudan haber yapan sitelerin mağdur ile suçluyu aynı kefeye koyarak vurun abalıya misali hareket etmesini biz doğru bulmuyoruz. Suçlu cezasını çeksin, suçsuz göreve iade edilsin.

ALTERNATİF MESLEKLER

Meslekten ihraç edilen sınıf öğretmeni fırıncılık yapıyor. Kamudan atılan bir büro memuru taksicilik yapıyor. Memleketinde pekmez satan, incir satan, ceviz satan öğretmenlerden tutun da simit satan öğretmenlere, memurlara kadar çeşitli sektörlerde ekmek parası kazanmaya çalışan kamu çalışanları ile karşılaşmak mümkün. Suçsuz yere meslekten ihraç edilen öğretmen ve memurlar çalışmak zorundalar, evlerini geçindirmek durumundalar. Üniversiteden ihraç edilen bir doçent bakkal çalıştırıyor, ordudan atılan bir subay dolmuşçuluk yapıyor.

GÖREVE İADELER

Suçsuz olan ve mağdur olan kamuda çalışan personellerin görevlerine dönmesi için müjdeli haber bekleniyor. Devlet yetkililerinin bu konuda sağlıklı kararlar vermesini kamu için beklenen olumlu haberlerin en kısa zamanda müjdelenmesini umuyoruz.

Kaynak: http://www.ogretmenlericin.com/meb/kamudan-haber

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar