Karo Kauçuk Nedir

  • Aydın Gazete
  • 8 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kauçuk üretiminin ana vatanı olan Güney Amerika, tropikal bitkilerin yoğunluk gösterdiği bölgeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bununla birlikte Afrika ve Asya kıtalarında da bulunan tropikal bitkilerin özsuyundan kauçuğu üretebilmek mümkün. Ayrıca kauçuğun büyük bir bölümü günümüzde doğalgaz ve petrol ile üretilmektedir.

Isıya dayanıklılığı -50 ile 100 derece arasında olup, ozon ve oksijen mukavimi olan yağ ve asitlere dayanıklı olmayıp, alkol ve glikoz esaslı fren yağlarına karşı dayanıklılığı nedeniyle kullanmakta olduğumuz kauçuk karo SBR %100 geri dönüşümden elde edilen bağlayıcılar ve renk pigmentleriyle elde edilen kaplama türüdür.

Kauçuk Nasıl Elde Edilir

Kauçuk ağacı kabuğunun içinde bulunan lateks adında bir özsu bulunmaktadır. Bu özsuyun ortaya çıkması için ağacın kabuğu kesilir. Lateks kolay pıhtılaşan, kötü süt kokulu bir kıvama sahiptir. Bu pıhtılaşmayı önlemek için lateksin içine formaldehit amonyak ve sodyum fosfat katılır. Daha sonra çeşitli işlemler neticesinde lateks dönen silindirler arasından geçirilerek suyla bir miktar yıkanır ve yassı bir görünüm haline gitirilir. Böylelikle günümüzde kullandığımız zemin kauçukların temelleri meydana gelir. Daha sonra ise estetik açıdan zenginleştirilebilir.

 

Neden Karo Kauçuk

Çok maksatlı kullanımıyla yaşamımızın hemen hemen her bölümünde yer alması nedeniyle  kauçuk karo sert zeminlere göre daha fazla kullanılan bir zemin çeşitidir. Darbe emme, esneklik, dayanıklılık ve çevre dostu özellikleri ile de kullanılma oranını büyük ölçüde artırmıştır. Böylelikle spor salonları, parklar ve diğer aktivite gerçekleştirilebilecek alanlarda zeminin güvenli olmasını sağlamak için kauçuklar tercih edilebilir.

Kauçuk Karo Ölçüleri

Ölçülerimiz En-Boy 400/500 mm arasında olup 15/60 mm arasındaki kalınlıkları mevcut, dilediğiniz renk skalası tercihinize bırakılmaktadır.

Ayfat Mühendislik ile Kauçuk Karo

Çocukların, gençlerin ve normal bireylerin bolca vakit geçirip eğlendiği oyun alanardan olan parklar, bisiklet yolları ve koşu-yürüyüş yollarında sıkça bulunup; huzur evleri, bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, engelliler için hazırlanan oyun ve yürüyüş yollarında da zeminde güvenliği sağlayabilmek için Ayfat Mühendisliği sizlere önermekteyiz.

Daha detaylı bilgi için : http://www.ayfat.com.tr

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar