40 İlin Yöresel Ürünleri Aydın’da

  • Aydın Gazete
  • 5 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

Efeler ilçesi eski garaj meydanın da kurulan pazarda bir açıklama yapan Yöresel Ürünler Pazarı organizasyon sorumlusu Eray Can, ekinlikteki amacın Anadolu’nun öz kültürü olan ürünlerin gelecek nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen yerli ürünlerin tanıtımı ve tüketimini artırma amacı taşıdığını ifade etti.

Can, “Bu ekinlikte 40 ilden bin 500 ürün ve 90 esnaf yer almaktadır. Burada farklı illerde yaşayan memleket hasreti çekenlerin memleketlerine gitmeden yörelerin ürünlerini sergide görme imkânı buluyor. Farklı ilerde Yöresel Ürünler Pazarı kurarak ülkenin mozaiğini oluşturmuş oluyoruz. Sergide yer alan ürünler tamamen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerin kontrollünde Maliyenin denetimine açık ürünlerdir” dedi.

Bu organizasyonun Türkiye’de yaygınlaşmasını istediklerini belirten Can, Yöresel ürünler pazarları, yerel ürünlerin daha çok tüketilmesine vesile olduğunu, bu tip organizasyonlar sayesinde, yerel ürünlere talebin arttığını, sadece Antalya’da değil Türkiye’nin her ilinde bu tür organizasyonların yapıldığını kaydetti.

Cafer Turgut da, ilçede kurulan yöresel ürünler pazarını gezdiğini, tezgâhlarda yörelere ait ürünlerin sergilendiği, sergi sayesinde yöre ürünlerini yekinen tanıma fırsatını bulduklarını belirtti.

Antalya Yöresel Ürünleri Koruma ve Tanıtma Deneği ile Efeler Belediyesi işbirliğinde kurulan Yöresel Ürünler Pazar’ın 13 Kasım’a kadar her gün saat 09.00- 23.00 arası tüm halka açık olduğu belirtildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar