Kuşadası’nda Gergin Belediye Meclis Toplantısı

  • Aydın Gazete
  • 2 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı başkanlığında yapılan meclis toplantısının en önemli gündem maddesi, Kuşadası Belediyesi’ne ait 49 adet taşınmaza ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun oylanması oldu.

Kuşadası kamuoyuna 1 aydır büyük tartışmalara yol açan belediye mülklerinin satışıyla ilgili tepkiler üzerine gündem maddesi Kasım ayı toplantısına ertelenmişti. Tepkilerin ardından önemli belediye mülkleri listeden çıkarıldı ve böz konusu taşınmazlardan sadece 16’sı için satış kararı verilen komisyon raporu 7 red oyuna karşı 15 oyla kabul edildi. CHP’li İlhan Aygüneş ve Zeliha Küçük satış kararına tepki göstererek meclis toplantısına katılmadı, Canan İnanç ve Muzaffer Eryiğit’de yurt dışında olduğu için toplantıya gelmedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ve salona giren meclis üyeleri dahil herkesin üzerinin arandığı Davutlar’daki Kuşadası Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında, Cumartesi günleri Kapalı Pazaryeri’nde kurulmaya başlanan 2. El Oto Pazarı fiyat tarifesi motosikletler için 10 TL, diğer araçlar için 15 TL olarak belirlendi. Toplantıda görüşülen bir diğer konu ise Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yeni yapılan parklara isim belirlenmesi oldu. Toplantıda İmar Komisyonu’nun önerisi doğrultusunda; İkiçeşmelik Mahallesi Rıhtım Sitesi’nde yer alan 1411 metrekarelik parka Çamlı Park, Kadınlar Denizi Mahallesi Kasım Yaman Caddesi üzerinde yer alan 1382 metrekarelik parka Çınarlı Park ve Güzelçamlı Mahallesi Akbay, Ceviz ve Mustafa Şan sokaklar arasında yer alan 1770 metrekarelik parka ise Cevizli Park isimlerinin verilmesine karar verildi. Toplantıda ayrıca 1-4 Aralık tarihleri arasında Türkiye Karate Federasyonu tarafından Kuşadası Belediyesi Uğur İnan Spor Tesisleri’nde yapılacak olan Türkiye Ümit Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası Milli Takım seçmelerinde konaklama ve yemek temini konularında destek verilmesi kararlaştırıldı.

– TARTIŞMALI MÜLK SATIŞLARI OYLANDI
Bu arada, Kuşadası Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısının en önemli gündem maddesi Ekim ayı toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilen Belediye’ye ait 49 adet taşınmazın satışına ilişkindi. Plan ve Bütçe Komisyonu, söz konusu taşınmazlardan 3’er adedi Kuşadası merkez, Güzelçamlı ve Çınar mahallelerinde, 2 adedi Davutlar, 1 adedi Caferli, 4 adedi ise Kirazlı mahallelerinde olmak üzere16 adet taşınmazın gelir getirmediği gerekçesiyle satılması gerektiğine karar verdi. Listede yer alan 27 taşınmazın ise bir kısmı gelir getirdiği, bir kısmı ise 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kapsamında ele alınması gerektiği için değerlendirme dışı bırakılmasına karar veren Komisyon, 5 Kasım 2014 tarihli Meclis toplantısında alınan 3 taşınmazın satış kararının iptaline, aynı toplantıda alınan 3 taşınmazın satış kararının ise uygulanmasına karar verdi.

Komisyon raporu Kuşadası Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantıda CHP’den Mehmet Gürbilek, AK Parti’den Ahmet Candan, Tacettin Özden, Bayram Bayaözlü, Cenap Sekban ve Rıza Esen ile MHP’den Hayati Atlı red oyu kullandı. Toplantı sırasında bir grup vatandaş, ellerindeki pankartlarla belediye mülklerinin satış girişimini protesto etti. Özellikle CHP’den Mehmet Gürbilek, belediye mülklerinin Kuşadası’nın geleceği olduğunu ve partisinin bakış açısına ters düştüğünü belirterek red oyu vereceğini açıklaması sırasında salonda bulunan kalabalık tarafından alkışlanması ve desteklenmesi dikkat çekti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar