Londra Fatihleri Yurda Döndü

  • Aydın Gazete
  • 2 Kasım 2016
  • Yorumlar Kapalı

Türkiye’de 8-14 yaş grubu öğrencilerin katıldığı suyla ilgili farkındalığı oluşturma programının 23-24 Haziran tarihlerinde yapılan Türkiye Seçmelerinde Şerif Tikveşli İlkokulu Türkiye Birincisi olarak Londra’da yapılacak Uluslar arası seçmelerden Türkiye’yi temsil etmeyi hak etmişti.

24-26 Ekim 2016 tarihleri arasında İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İrlanda, İspanya, İsviçre, Polonya, Güney Afrika, Bermuda ve Türkiye’nin yarıştığı Su Kaşifleri yarışmasında Türkiye’den Şerif Tikveşli İlkokulu Dünya birincisi olarak büyük bir başarıya imza etti. 

EKİP ÇALIŞMASI BAŞARIYI GETİRDİ

Türkiye’yi Su Kaşifleri Muhammed Fatih Onan ve Sercan Karagöz ile Koordinatör Öğretmen Duygu Banu Sipahi temsil etti. Şerif Tikveşli İlkokulu’ndan 62 Su Kaşifi öğrenci ile Su Kaşifi Öğretmenler Bahar Şeneken, Duygu Banu Sipahi koordinatörlüğünde Müdür Yrd. İsmail Demir ile Okul Müdürü Nizamettin Tekin’in yönetiminde öğrencisinden velisine tüm öğretmenlerin ekip çalışması başarı getirdi.

Başarı Hikayeleri uzun, meşakkatli bir o kadar da öğretici ve eğlenceli bir süreç sonunda Dünya birinciliğini kazanarak mutlu son ile noktaladılar. Artık hem Türkiye’de hem de Dünya da örnek alınacak Su Bilinci ve Farkındalığına sahip yeni bir nesil geliyor. 

Büyük bir fark OLUŞTURMAK için küçük bir şey değiştirin

İlk kez böyle bir uluslar arası büyük bir organizasyonda Online ve İnteraktif bir çalışma ile böylesine büyük bir başarı kazanması, Şerif Tikveşli İlkokulu öğrenci, Veli, Öğretmen ve İdareciler ayrı bir gurur ve heyecan yaşattı. Bu tür başarıların tüm dallarda ve Türkiye geneline yayılması açısından da ayrıca bir örnek olacaktır. Çevre dostu Su Kaşifi öğrencileri Gönüllü olarak programa katılan 8-14 yaş arası 62 öğrenci, suyun insan yaşamındaki önemini ve nasıl korunması gerektiğini öncelikle anne ve babalarına anlatarak işe başladılar. Daha sonra okuldaki ve çevrelerindeki tüm insanlara suyun önemini ve koruma önlemlerini anlatarak farkındalık oluşturdu. “Su Festivalleri” düzenleyerek öğrenci, veli, vatandaş birlikteliğini sağladı. Bir yıl boyunca program dahilinde Okulda yapmış oldukları çalışmalar sergilendi.

Aynı zamanda Milli kültürümüzde önemli yer tutan Hacivat ile Karagöz’ü de orta oyunu ile Su Kaşifi yaparak Milli değerlerimize de sahip çıkarak etkinliklere renk kattı.  Hazırladıkları pek çok aktivite ve etkinliğin yanı sıra geri dönüşüm malzemelerini kullanarak yaptıkları kostümlerden tasarladıkları defile de büyük ilgi gördü. Yapılan son etkinlikle Çevre dostu Su Kaşifleri, “Tarımda Kimyasala Hayır” konulu kısa film çekerek muhtarlardan da yardım alarak köylülere izletti. İzmir’in Buca İlçesine bağlı Kaynaklar’da köylülere tarımda kimyasal kullanımının etkilerini anlatarak hazırladıkları filmi izleterek onlardan suyu koruma sözü aldı. Suyun Kaşif Melekleri, Proje kapsamında yaptıkları pek çok etkinlikle Su Kaşifliğinde; Doğruluk, Özen ve Taahhüt, Empati, Farkındalık ve Sorumluluk değerlerinde göstermiş oldukları çaba, ulaşılan kitle, davranış değişikliği, yaratmış oldukları etki ve öğrenci liderliği konularında kişisel gelişimlerini artırdı. 

Şerif Tikveşli İlkokulu Dünya birincisi olduğu yarışmada Türkiye, Su Kaşifi ekibine sahip 1400 okul, Eğitim almış 9000 Su Kaşifi, Su bilinci geliştirilmiş 90.000 öğrenci, 475.000 katılımcı öğrenci ve toplum üyesi ile 240.000 m3 tasarruf edilen su (95 Olimpik yüzme havuzu) katkı sağladı.  

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar