Plakalara Dikkat, Ceza Yiyebilirsiniz.

  • Aydın Gazete
  • 31 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

APAYDIN, “ARAÇ PLAKALARININ UYGUN OLMASI ZORUNLU”

-“PLAKAYI FARKILI YERE MONDE EDENLERE 92 TL CEZA VAR”

-“ÖLÇÜLERE AYKIRI PLAKA TAKANLARA 412 LİRA CEZA KESİLECEK”

-“ARACI PLAKASIZ KULLANANLARA 1.698 LİRA CEZA KESİLECEK”

-“SAHTE PLAKA TAKANLARA 5 BİNLİRA CEZA VE ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLECEK” 

– SAHTE PLAKA BASANLARA VE DAĞITANLARA 10BİNLİRA CEZA VE TÜRK CEZA KANUNUNUN 204 ÜNCÜ MADDESİNE GÖRE İŞLEM YAPILACAK”

29 Ekim 2016 tarihli 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler yapılması Hakkında Kanun Hükmümde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda önemli değişiklikler yapıldığını kaydeden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Uzun bir süreden beri plaka konusunda yoğun şikâyetler alınıyordu. Yeni düzenleme ile birçok aksaklığın ortadan kalkacağını bekliyoruz” diye konuştu. 

KHK’ nin 20 nci maddesi ile değiştirilen 2918 sayılı Yasanın 23 üncü maddesine göre; yapılan değişiklikleri maddeler halinde sıralayan TŞOF Başkanı Apaydın, “

1-Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur. 

2-Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek. 

3-Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verecek. Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınıyor. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. 

 

4 -Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek. 

5 – Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 bin Türk Lirası idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılacaklar” diye açıkladı.

 

-“SAHTE PLAKA BASANLARA DA CEZALANDIRILACAK”

         KHK’ nin 21 inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine eklenen fıkraya göre sahte plaka basan ve hatta internette açık açık reklam yapanlara da büyük oranda cezaların geldiğini söyleyen Fevzi Apaydın, “Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10 bin Türk Lirası idari para cezası kesilecek.  

Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılacaklar. Vatandaşlarımızın cezaya maruz kalmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri faydalarına olacaktır” dedi

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar