Genel Sekreter Sındır, “AKP her türlü muhalefeti susturmak istiyor!”

  • Aydın Gazete
  • 31 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

CHP’li Sındır, “15 Temmuz darbe girişimi Cumhuriyete ve demokrasiye yapılmıştır. AKP’nin bunu kendi siyasal ajandasını ve çıkarlarını gerçekleştirmek için kullanmaya çalışmaktadır. Darbeyi bahane ederek, çıkardığı kararnameler ile her türlü muhalefeti susturmak istiyor. İktidar başkanlık sistemi hayallerini gerçekleştirmek için darbe girişimini kullanmakta, vatandaşa ölümü gösterip sıtmaya razı etme gayreti içindedir” dedi. 

“HER TÜRLÜ DİKTA VE BASKININ KARŞISINDA OLACAĞIZ”

AKP’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası uyguladığı politikalarla yeni bir siyasi iklim oluşturmaya çalıştığını belirten Sındır şöyle dedi: “15 Temmuz darbe girişimi sadece AKP’ye yapılmış değildir, toplumumuza, demokrasimize, devletimizi ortadan kaldırmaya yönelik bir darbe girişimidir. Fakat AKP darbeden sonraki dönemi ve süreci yeni bir siyasi iklim oluşturarak kendine kullanmakta, başkanlık sistemi için bu süreci fırsat olarak değerlendirmeye çalışmaktadır. İktidar tek adamlı, baskıcı, anti demokratik bir ortam yaratmaya çalışmaktadır. Milletimiz darbeden kurutulurken diktaya yakalanmaktadır. Buna izin veremeyiz ve vermeyeceğiz. Parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi ve 79 milyon vatandaşımızın huzur ve barış içinde yaşayacağı bir Türkiye hedefi ile durmadan, yılmadan mücadelemizi süründüreceğiz.  AKP’nin demokrasi dışı uygulamalarına asla izin vermeyiz.”

“HER ŞEY HUKUK İÇİNDE VE ŞEFFAF OLMALI”

Teröre karşı verilen mücadelenin yanında olduklarını fakat mağdur olan insanları da savunacaklarını ifade eden CHP’li Sındır sözlerini şöyle sürdürdü: “Teröre karşı verilen her türlü mücadelenin sonuna kadar yanındayız. Temel hak ve özgürlüklerimizin ortadan kaldırılmasına yönelik tüm terör eylemlerinin de karşısında duracağız. 15 Temmuz Darbe girişiminde bulunanlara hukuk içerisinde en ağır cezalar verilsin buna kimsenin bir şey dediği yok. Her şey hukuk içinde ve şeffaf olmalı. Hiç kimse ama hiç kimse suçundan dolayı muaf olamaz. Milletin meclisine, milletin kendisine silah kullanan, uçak kullanan bu caniler de hak ettikleri cezaları almalı. Ama hukuk dışında, gayri insani hiçbir davranışa da izin verilmemeli. Suçluyla mücadele ederken yeni mağduriyetlere neden olunmamalı. Özetle kurunun yanında yaş da yanmamalı. Bizim itirazımız buna!”

“EĞİTİM SİSTEMİMİZ BUHRAN YAŞIYOR!”

Konuşmasının son bölümünde, sorunların yaşanamaması ve aydınlık bir Türkiye’ye ulaşmak için çağdaş bir eğitim modeline ihtiyacımız var diyen Sındır sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün eğitim sistemimiz bir buhran yaşıyor. Bakın Son 12 yılda 13 kez değişen eğitim sisteminden hiçbir veli memnun değil. Ülkemizde tüm anne babalar çocuklarının geleceği için kaygılanıyor. Şunu çok iyi biliyoruz her şeyin başı eğitim. Çağdaş eğitimin olmadığı bir toplumda aydınlanmadan söz edemezsiniz.  Eğitimde yaşanan sorunlar geleceğimizi karartıyor. Cumhuriyetimizi yükseltmek ve daha ileriye taşıyabilmemiz için özgür, çağdaş, aydın, yurtsever, sorgulayan,  bireyler yetiştirecek eğitim modeline geçmeliyiz. CHP olarak iktidarımızda eğitim politikamız aklın ve bilimin yolunda ilerleyen bir sisteme oturacak. Bizleri köken, inanç ve mezhep farkı gözetmeksizin millet çatısı altında bütünleştiren, birey ve özgür kılan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için var gücümüzle çalışacağız.”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar