Okuma Aşkıyla Otizmi Yendi

  • Aydın Gazete
  • 31 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

İzmir Bayraklı’daki Tolga Özel Eğitim Kurumu’nda üç yıl boyunca aldığı özel eğitim ve rehabilitasyon sayesinde yeni bir hayata adım attı. Çamaşır makinesine ve araba tekerlerine olan tahammülsüzlüğü nedeniyle ailesi tarafından doktora götürülen küçük Metehan’a Otizm tanısı kondu. Tolga Özel Eğitim Kurumları’nda eğitim görmeye başlayan Metehan Doğan Uysal, otizmin belirtilerini aşmasının yanı sıra okuma yazma öğrendi. 

Metehan Uysal’ın annesi Aylin Çürük, Metehan’ın 3 yaşında diğer çocuklardan farklı tepkiler gösterdiğini ve otizm teşhisi konduğunu açıkladı. Anne Aylin Çürük, “Metehan’ın uyku ve yemek düzeni çok iyiydi. En zor kelimeleri rahatlıkla söylüyor fakat cümle kuramıyordu. Bir de çamaşır makinesi ve araba tekerliği gibi dönen nesnelere aşırı ilgisi ve tahammülsüzlüğü vardı. Küçük kas gelişimi yoktu. Ellerini kontrol etmekte zorluk yaşıyordu. Bu belirtiler üzerine doktora başvurduk. Otizm teşhisi kondu. Son 3 senedir Tolga Özel Eğitim Kurumu’nda gördüğü tedavi sonucu normale döndü. Hatta dahi olabilecek kapasiteye geldi” şeklinde konuştu.

“Öğretmenleri Ona, Anneleri Gibi Yaklaştı”

Gördüğü eğitim sayesinde Metehan’ın kendi karakterini bulduğunu söyleyen anne Aylin Çürük, “Son 3 senedir çok duygusallaştı. Okuma – yazma öğrendi. Otizm belirtilerinin hepsi son buldu. Buradaki hocalar da onun anneleri gibi. Metehan’a özel ilgi gösterdiler. Onu koynunda uyuttular. Metehan, çok kararlı ve istikrarlı bir çocuk” dedi. 

“Öğretmenler Desteğini Esirgemedi”

Anne Aylin Çürük, Tolga Özel Eğitim Merkezi’nde görevli olan Fatma ve Kamile öğretmenin Metehan’a büyük özveriyle davrandıklarını ve kendisine destek olduklarını belirterek, “Metehan’ı iyileştirme sürecinde Tolga Özel Eğitim Merkezi’nin ve annemin hakkını ödeyemem. Metehan’ın hep yanında oldular. Her konuda destek çıktılar” şeklinde konuştu.

Çubuk: “En Büyük Görev Ailelere Düşüyor” 

Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Burak Çubuk ise, otizmin özel ilgi ve eğitim gerektirdiğini söyleyerek, “Otizmli bireylere doğru yaklaşım sergilendiğinde ve programlı eğitim verildiğinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bu konuda en büyük görev ailelere düşüyor. Biz Tolga Özel Eğitim Merkezi olarak her bireye özel eğitim ve program planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar