EVLERDE RADON GAZI ÖLÇÜMÜ EĞİTİMİ YAPILDI

  • Aydın Gazete
  • 9 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Basın Açıklaması;

Radon gazı renksiz, kokusuz,gözle görülmeyen,topraktan gelen doğal radyasyon türlerinden biridir.

Ev,işyeri,okul gibi insanların yaşadığı kapalı ortamlarda mevcuttur.Radon gazı bulunduğumuz bölgenin toprak yapısına göre farklılık gösterir. Bu miktar evin kaçıncı katta olduğuna,ne sıklıkta havalandırıldığına, kullanılan yapı malzemelerine göre farklılık gösterir.

Toprakta bulunan radon gazı birçok yoldan kolayca evlerimize girmektedir.Radon solunum yoluyla akciğerlerimize ulaşır ve biyolojik hasara neden olur.

İnsanların doğal kaynaklardan maruz kaldıkları radyasyon dozuna önemli bir katkı oluşturan radon gazının insan sağlığı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesine temel teşkil etmek üzere, kapalı ortamlardaki radon gazı miktarının belirlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik 81 ilde yapılacak ölçümlerle“Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası” oluşturulması ve sonrasında“Ulusal Radon Kontrol Programı” geliştirilmesi için Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerji Kurumu arasında bir protokol imzalanmıştır.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde tamamlanması planlanan Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi haritalandırılması çalışmasında; Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca bilimsel yöntemlerle seçilmiş ve ülkenin genelini temsil eden, 81 il de 62 bin üzerinde hanede dedektörler ile ev içerinde radon gazı miktarı 2 ay boyunca ölçülecektir.

Çalışmaya 2014 yılı Eylül ayı itibari ile 18 ilde başlanmış olup, 2015-2016 yılı içerisinde de belirlenen 25 il de çalışmalara devam edilmesi düşünülmektedir. Bu çerçevede yapılacak olan çalışmaya 15 Ocak 2016 tarihinde ilimizde de başlanacaktır.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından ilimize gönderilecek olan dedektör kaplarının Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen adreslere Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personelleri tarafından yerleştirilmesine 15 Ocak 2016 tarihinde başlanacak olup , hane sahiplerine 2015 Aralık ayı boyunca ön bilgi verilecek ve dedektörler, yerleştirilmesinden itibaren 2 ay boyunca bu adreslerde kalacaktır. Çalışma sırasında hane sahibinin onayı alınarak Radon araştırma anketi yapılacak, 2.ayını dolduran dedektör kapları Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na gönderilecektir..

Çalışma sonuçlarının eğitim, bilimsel amaçlar için kullanımı sırasında adres ve kişisel bilgiler hassasiyetle korunacak, alınan bilgiler gizli kalacaktır.

Aralık itibariyle Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi, Kanser Birimi tarafından Radon Gazı Ölçümü Çalışmasında görev alacak olan sağlık personeline Hizmetiçi Eğitim verilmiştir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar