Aydın’daki Dönüşüm ve Başarı Hikayesini Özcan’da

  • Aydın Gazete
  • 27 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ankara’da gerçekleştirilen konferansa Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ve kamu kurum temsilcileri katıldı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen konferansta katılımcılara Pardus Projesi, açık kaynak dünyasındaki gelişmeler ve çözümler, kamu açık kaynak kullanım ve uyarlama öyküleri, ülkemizde yürütülen faaliyetler, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ve benzeri konularda seminerler ve çalıştaylarla bilgiler verildi.

Konferansın Kamu Açık Kaynak Dönüşüm ve Başarı Hikâyeleri bölümünde Türkiye’de ilk defa Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde uygulanan Pardus göçü ile ilgili olarak göç öncesi sonrası karşılaşılan sıkıntılı süreç, geçiş sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili bilgiler veren Uzm. Dr. Selma Özcan, “Ülkemizde Milli ve Yerli İşletim Sistemimiz Pardus’un ilk defa Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde uygulanmasından dolayı Genel Sekreterlik olarak büyük gurur yaşıyoruz. Pardus İşeletim Sistemine geçiş aşamasında HBYS web tabanlı olduğundan çalışmasında bir sıkıntı çıkmamış olup sıkıntılarımız yazılımın donanım ile buluştuğu noktalarda yaşanmıştır.

Milli işletim sistemimiz Pardusu ne kadar öğrenir ve yaygınlaştırırsak geleceğimize yatırım yaparız. Söke’de sistemi oturttuktan sonra Didim Devlet Hastanesi’nde de gerekli çalışmaları yaptık ve sonrası Didim devlet hastanesine de Pardus’u kazandırdık. Önümüzdeki süreçte diğer hastanelerimizde Pardus’a geçiş çalışmalarına devam ederek, Milli İşletim Sistemimiz olan pardus’un Aydın’da yaygınlaşması için elimizden gayret ve çabayı göstereceğiz. Pardusa göç aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

2016 Kamu Açık Kaynak Konferansında Milli ve Yerli İşletim Sistemi Pardus Dönüşüm ile Aydın İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Selma Özcan’a TÜBİTAK Başkan Yrd. Dr. Orkun Hasekioğlu tarafından teşekkür plaketi verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar