Kışın Sağlıklı Kalmanın Formülü

  • Aydın Gazete
  • 27 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Eczacı Hatice Bal Şahin, “Dengeli ve doğal beslenme, yeterli uyku ve egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili olmakla birlikte bunların yetmediği durumlar da az değildir” şeklinde konuştu. Kışın sıklıkla hasta olan, bağışıklık sistemi zayıf kişilerin  bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besin takviyesi alması gerektiğini söyledi.


Okulun İlk Yıllarına Dikkat

Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olabileceğini dile getiren Şahin, “Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruyucu patojen ve tümörleri tanıyıp, yok eden işleyişin tümüdür. Genetik olarak yatkın bireylerde, kronik hastalık sahibi olanlarda, yaş, stres, doğal olmayan beslenme vb. Faktörlerde ve okulun ilk yılındaki çocuklarda savunma sistemi zayıf olabilmektedir” dedi.


Tekrarlayan ya da kronikleşen enfeksiyonların yalnızca zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlarda görüldüğünü söyleyen Şahin, bu durumlarda bağışıklık sistem güçlendirici dediğimiz maddeleri, gerek doğal yollarla gerekse gıda takviyesi şeklinde eczanelerden temin edilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, kış hastalıklarında etkili ,antibiyotik gereksinimini azaltma umudu olabilen doğal destek ürünlerinden bazılarını şu şekilde sıraladı;


C Vitamini: Antiviral ve antibakteriyel etkinin yanı sıra bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.

Çinko: Birçok virüsün üremesini engelleyebilir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Mürver: Siyah meyvelerin gribi geçirmekteki etkinliği kanıtlanmıştır.

Ekinezya: Antiviral ve antibakteriyel etkiyle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir.

Beta – Glukan: ekmek mayası ya da mantardan elde edilen, suda çözünemeyen beta glukan bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi kanıtlanmış olup FDA ve EFSA onayı almıştır.

Propolis: Güçlü antimikrobiyel aktiviteye sahiptir. Doğal antibiyotik olarak bilinir. 20’yi aşkın bakteri, mantar, influenza ve herpes virüslerinde etkinliği azaltıcı rol oynamaktadır. Alerjik bireylerde dikkatli kullanılmalıdır.

Probiyotik: alerjik hastalıkları önlemede ve tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü probiyotikler konağın savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.

Afrika sardunyası: yapılan klinik çalışmalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını giderici ve rahatlatıcı etkisi kanıtlanmıştır. 1 yaşından itibaren çocuklarda da kullanılabilmektedir.

Yukarıda sayılan ürünlerin tümünün  ilaç olmadığını ve gıda takviyesi olduğunu dile getiren Şahin, “Gıda takviyeleri, güvenli ve sağlıklı kaynaklardan temini ile etkili olması beklenmektedir. Bu ürünlerin doktor tavsiyesi ile yalnızca eczanelerden sağlanması en doğru yöntemdir” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar