Ege’li İş Kadınlarından İzmir Tarihine Ziyaret

  • Aydın Gazete
  • 24 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu ve üyeleri, İzmir’in hazinesi olan Kemeraltı’ndaki tarihi mekanları ve ibadet yerlerini ziyaret etti.

İzmir’in köklü bir geçmişi olduğunu ifade eden Elmasoğlu, İzmir’in ve Kemeraltı’nın yeniden canlanması için herkese büyük bir görev düştüğünü söyledi. İzmir’in tarihine ışık tutan yerleri ziyareti sırasında Uzman Rehber Sara Pardo’nun anlattığı hikayeler ziyarete gelen üyeleri oldukça etkiledi. 

“İzmir geçmişe ışık tutuyor”

İzmir tarihinin oldukça eski zamanlara dayandığını dile getiren Elmasoğlu, “Gezdiğimiz yerler ve anlatılanlar ışığında İzmir’in baştan aşağıya başka kültürlere ve farklı dinlere ev sahipliği yaptığını da anlıyoruz. Kültürel lokasyonu bu kadar güçlü olan kentimizin bize bıraktığı bu miraslara sahip çıkması için herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Bu noktada EGİKAD olarak İzmir’in ve Kemeraltı’nın sürekli dinamik halde kalması için aktif çalışmalar yapıyoruz. Tarihi Kemeraltı A.Ş (TARKEM) ile sürekli irtibat halinde kalarak İzmir’in tarihine sahip çıkma yolunda projeler üretiyoruz. EGİKAD olarak, Kemeraltı Çarşısı’nın ticaret hacmi ve İzmir’e olan katma değerinin farkındayız. Bu yüzden, Kemeraltı’nın ve içinde barındırdığı tarihi güzelliklerin önemini kavramış bir dernek olarak üzerimize düşeni yapmak için hazırız. Bugünde bu amaçla İzmir’in geçmişine bir yolculuk düzenledik” diye konuştu.

Gezi, Uzman Rehber Sara Pardo eşliğinde, Basmane semtinde bulunan Aziz Vukolos kilisesinde başlayıp, Kemeraltı’nda bulunan Tarihi Abalıoğlu Han’da son buldu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar