O Merkez İçin Kanun Teklifi

  • Aydın Gazete
  • 24 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Rehabilitasyonu gereken malül-gazi askeri personel ile ailelerinin sosyal yaşamlarındaki fiziki, psikolojik ve sosyal zorlukları tek başına veya aileleri ile birlikte güven duygusu içinde aşabilen bireyler haline gelmelerini sağlamak üzere 21 Nisan 2000 yılından bu yana hizmet veren Türkiye’de tek, dünyada ise ikinci olan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Rahabilitasyon ve Bakım Merkezi’nin Sağlık Bakanlığına bağlanmasının olumsuz sonuçlarına dikkat çeken Bakan, “Bu durum bu merkezden yararlanan malül-gazilerimizin moral ve motivasyonunun bozulmasına, güvenliklerinin riske girmesine ve merkezin bu güne kadar kazanmış olduğu bilgi birikimi ve deneyimin ortadan kalkmasına neden olmuştur. Dünyada ikinci, ülkemizde ise tek olan o merkezi muhafaza etmeliyiz. Bu yanlışın düzeltilmesi gerekir” dedi.

DEVİR İŞLEMLERİ ANAYASAYA AYKIRI ŞEKİLDE YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığı kadrolarına geçirilen memurların TSK hastanelerinde atamalı oldukları kadro ve görev unvanları ile geçiş yaptıkları kadro ve görev unvanları arasındaki tutarsızlıkları ifade eden Bakan, devir işlemlerinin Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı şekilde yapıldığının altını çizerek şu şekilde konuştu: “Kadro devirlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle personeller, haklarından mahrum bırakılmaktadır. Örneğin, TSK hastanelerinde ‘laboratuvar teknikeri’ olarak atamalı olanlar Sağlık Bakanlığı kadrolarına ‘sağlık teknikeri’ olarak atanmış. Üstelik atanmış oldukları Sağlık Bakanlığı kadrolarında TSK’daki kıdemleri dikkate alınmayarak ‘aday memur’ statüsünde geçiş yaptırılmış. Sağlık Bakanlığı personelinin atama ve yer değiştirme işlemlerinde uygulanmakta olan ‘hizmet puanı’ uygulamasından da mahrum bırakılmıştır.

Ayrıca, ek ödeme farklılıkları ortaya çıkmıştır. Öte yandan lojmanda ikamet eden çoğu sivil memur da lojmanları terk etmek zorunda bırakılmıştır. Devir işlemleri Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı şekilde yapılıyor. Darbe girişimi öncesi ataması ve yer değişikliği yapılmasına rağmen işlemlerinin yok sayılması nedeniyle mağdur edilen personeller var. Askeri hastanelerdeki öğretim elemanları hakları korunarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak devredilmiştir. Ama aynı koşullarda yine TSK bünyesindeki GATA’da görevli sivil memur statüsündeki memurların devir işlemleri aynı şekilde yapılmamıştır. Bu insanların haklarını teslim etmek, yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak için hükümeti göreve davet ediyorum.”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar